پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

علت وجود پروانه های کوچک در خانه

پروانه های کوچک یا همان بید ها موجودات بسیار کوچک و تقریباً بی صدایی هستند که با وجود آن که انسان را نیش نمی زنند و یا زخمی بر روی پوست انسان به وجود نمی آورند، آزار دهنده هستند. این پروانه های کوچک اغلب در داخل حبوبات یافت می شوند و از آن تغذیه می کنند. برخی از انواع این پرنده های کوچک از لباس ها تغذیه می کنند و لباس ها را جویده و باعث به وجود آمدن حفره هایی در لباس می شوند. به همین دلیل هجوم این پروانه های کوچک آزار دهنده است و باید راه حلی برای نابودی آن ها به کار گرفته شود. در این مقاله علت به وجود آمدن این پروانه های کوچک و روش های جلوگیری از هجوم آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم. پس اگر خانه شما مورد هجوم این پروانه ها قرار گرفته است، با ما همراه باشید.

تشخیص نوع پروانه های کوچک

بیدها و یا پروانه های کوچکی که در منزل یافت می شوند، اغلب به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول وارد آشپزخانه می شوند و  از مواد غذایی و بخصوص حبوبات تغذیه می کنند. دسته دوم از لباس ها تغذیه می کنند. به همین خاطر در مرحله اول باید تشخیص دهید که کدام نوع پروانه کوچک در منزل شما وجود دارد تا بتوانید روشی مناسب برای نابودی آنها به کار بگیرید.
پروانه های کوچکی که  در آشپزخانه یافت می شوند، به شب پره هندی نیز معروف است. این پروانه های کوچک بیشتر به حبوبات و مواد غذایی مانند شیرینی، برنج، گندم و و جو  هجوم می آورند. اگر در کابینت های خود پروانه کوچک و یا تار هایی وجود داشت، نشان دهنده این است که لاروهای این پروانه های کوچک در آشپزخانه شما وجود دارد.
 علت وجود پروانه های کوچک
اگر خانه شما مورد هجوم حشرات خانگی قرار گرفته است، پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را بخوانید:

چگونه با هجوم حشرات خانگی مبارزه کنیم؟

بید ها و یا پروانه های کوچکی که از لباس ها تغذیه می کنند، در لباس ها و یا رختخواب تخم گذاری کرده و نوزادان آن ها که به لارو معروف است تاری به دور الیاف می پیچند و از پارچه تغذیه می کنند و بزرگ می شوند و به پروانه ها تبدیل می‌شوند و این پروسه به همین طریق ادامه پیدا می‌کند. اگر لارو ها و یا پروانه های کوچک را در بین لباس ها و یا رختخواب خود مشاهده کردید، یا سوراخ های کوچکی در بین لباس و رختخواب دیدید، نشان‌دهنده هجوم پروانه های کوچک است.
 بید لباس

شروع تمیز کاری و جلوگیری از هجوم پروانه های کوچک

پس از آنکه تشخیص دادید آشپزخانه شما مورد هجوم پروانه های کوچک قرار گرفته است باید منبع این پروانه های کوچک را پیدا کرده و دور بیندازید.
اگر پروانه های کوچک از نوع دسته اول در خانه شما وجود داشت، باید سریعا تمامی پاکت های زباله را دور ریخته و غذاهای فاسد و مواد غذایی که فکر می کنید خراب شده اند را در کمترین زمان ممکن از منزل دور کنید. همچنین بهتر است تا چند روز حبوبات خود را در محیطی باز قرار دهید و بررسی کنید که اگر در بین آنها پروانه کوچک و یا لارو قرار دارد آنها را دور بیندازید.
بیشتر بخوانید:

بهترین روش های مقابله با ساس

اگر این پروانه های کوچک یا بید ها از نوع پارچه خار بودند، تمامی لباس ها و رختخواب هایی را که در یک جا به مقدار زیاد قرارداده اید از یکدیگر جدا کنید و همه ی آنها را با آب گرم و پودر شستشو دهید. سپس آن ها را در جای خنک آویزان کنید تا تمامی بید ها و تخم آن ها از بین  بروند.
 از بین بردن پروانه های کوچک
تا جایی که می توانید تمامی منزل از فرش و موکت گرفته تا اتاق ها و کمد لباس را جارو برقی کنید تا تخم های آن ها از بین بروند.
سعی کنید تا تمامی نقاط خانه را برای وجود این پروانه های کوچک جستجو کنید و اگر نشانه ای حتی کوچک مبنی بر وجود این پروانه های کوچک یافتید سریعاً آن را از منزل دور کنید. 
تغییر روند نگهداری از مواد غذایی و یا لباس ها
تمامی لباس های کهنه خود را دور بیندازید و یا وسایل قدیمی که فکر می کنید لاروها در آن‌ها وجود دارند را از بین ببرید. لباس هایی که از پارچه های پشمی، موی اسب و یا پشم حیوانات تشکیل شده باشند و یا حتی عروسک های قدیمی و یا عروسک هایی که دارای موی طبیعی باشند، محل بسیار مناسبی برای زندگی این پروانه ها و یا بید ها هستند. پس بهتر است هر چه سریعتر آنها را خارج از منزل قرار دهید.
 نابودی پروانه های کوچک آشپز خانه
مواد غذایی باقی مانده را حتما در ظروف در بسته نگهداری کنید و زمانی که قصد خرید مواد غذایی دارید، حتما از فروشگاه هایی که این مواد را تازه عرضه می‌کنند تهیه کنید. چرا که این پروانه های کوچک اغلب در مواد غذایی کهنه یافت می‌شوند و اگر مواد غذایی که تهیه می کنید کهنه باشند زمینه ای برای ورود و هجوم به خانه شما پیدا می کنند.