پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

7 روش خانگی برای فراری دادن مارمولک از خانه

مارمولک خانگی
قطعا یکی از ترسناک ترین و به قول امروزی ها چندش ترین جانوری که می توان در خانه مشاهده کرد، بعد از سوک خانگی چیزی نیست جز مارمولک خانگی
کمتر کسی پیدا می شود که این جانور را به صورت ناگهانی ببیند  و از ترس جیغ نکشد و پا به فرار نگذارد. مخصوصا خانم های خانه دار که به سلامت و پاکیزگی محل سکونت بسیار اهمیت می دهند، دوست ندارند که محل زندگیشان به محل تردد و زندگی انواع جانواران و حشرات تبدیل شود.
اما باید بدانید مارمولک های خانگی بر خلاف جانورانی چون سوسک ، موش و حشرات موذی نه تنها ضرری به سلامت زندگی نمی زنند، بلکه برای انسان مفید نیز هستند. چرا که مارمولک ها از حشراتی مانند پشه، مگس، عنکبوت ها و جانوارانی چون سوسک تغذیه می کنند و اگر مارمولک ها در خانه یا محل کار شما باشد قطعا از شر انواع حشرات موذی خلاص می شوید. ولی به دلیل وحشتی که اغلب این افراد از این جانور دارند، معمولا دوست ندارند که این جانواران در محل سکونت آن ها باشدپس در این مقاله روش هایی را برای فراری دادن مارمولک ها از خانه عنوان می کنیم تا بتوانید با استفاده از این روش های ساده و خانگی بدون هیچ خطری برای افراد خانواده از حضور مارمولک ها در خانه خلاص شوید.
در رابطه با این موضوع بیشتر بخوانید:
اما قبل از اینکه به روش های دور کردن مارمولک از خانه بپردازیم بایستی ابتدا مواردی که باعث شده این جانواران به خانه شما هجوم بیاورند بپردازیم. پس ابتدا به باید و نباید هایی که موجب ورود این جانواران به محل سکونت شما هستند می پردازیم.

چه کار کنیم که مارمولک ها به خانه ما هجوم نیاورند؟

از قدیم می گفتند: پیشگیری بهترین راه درمان است. پس قبل از اینکه روش هایی برای دور کردن مارمولک ها از خانه ذکر شود بهتر است مواردی را که برای جلوگیری از هجوم این جانوران به محل سکونت شما لازم است گفته شود تا بازدهی کار شما چندین برابر شود.

پاکیزگی محیط را بررسی کنید

گردوغبار، آلودگی محیط زیست یکی از عواملی هستند که باعث می شود حشراتی چون پشه و مگس و عنکبوت در خانه زیاد شوند. از آنجایی که این حشرات غذای اصلی مارمولک ها هستند، پس اگر در خانه زیاد شوند قطعا مارمولک ها هم زیاد می شوند. پس ظرف های نشسته را سریعا بشویید و از انبار شدن ظرفهای آلوده در سینک ظرفشویی خودداری کنید. روزنامه های باطله در انبار یا خانه را به دور بیاندازید. خانه را مرتبا گردگیری و ضدعفونی نگه دارید تا حشرات به خانه شما حمله نکنند.

انباری خانه را مرتبا مرتب و پاکیزه نگه دارید

انباری خانه به دلیل وجود گرد و غبار و تاریکی معمولا بهترین مکان برای لانه سازی مارمولک ها است. پس انباری خانه را به صورت ماهانه تمیز و خالی از غبار نگه دارید. از نگه داری وسایل قدیمی چوبی و برقی خود داری کنید و یا آنها را در بسته بندی های مطمئن قرار دهید. زیرا داخل این وسایل مکان خوبی برای لانه مارمولک ها می شود.

گرفتگی لوله های آب و فاضلاب را رفع کنید

اگر لوله های فاضلاب خانه شما دچار گرفتگی شده است حتما با استفاده از روش های مطمئن برای رفع گرفتگی لوله ها اقدام به رفع آن کنید. حتی اگر خانه شما از سیستم دفع فاضلاب شهری جهت تخلیه فاضلاب استفاده نمی کند پس حتما چاه فاضلاب را بررسی کرده و در صورت نیاز اقدام به تخلیه چاه کنید. زیرا گرفتگی لوله و با پر شدن چاه فاضلاب باعث جمع شدن اتواع جانوران موذی مانند سوسک خانگی می شود و که این خود باعث زیاد شدن مارمولک در خانه می شود.

درها و پنجره ها را بررسی کنید

یکی از ورودی هایی که باعث میشود مارمولک ها به راحتی از بیرون به خانه شما راه بازکنند، شکاف درها و پنجره ها است. اگر درها و پنجرهای شما دچار شکستگی یا پوسیدگی هستند حتما آن ها را ترمیم کنید و مطمئن شوید که به راحتی چفت می شوند. همچنین شکاف داخل دیوارها مکان بسیار خوبی برای لانه کردن مارمولک ها است. پس حتما آن ها را ترمیم کنید.

چراغ های خانه را تعویض کنید

چراغها معمولا جذب کننده حشرات و آفات هستند که همین ها خود بهترین غذا برای مارمولک ها هستند. حتی الامکان از چراغ های زرد یا بخارسدیمی در حیاط یا ورودی خانه ها استفاده کنید.

روش های فراری دادن و دورکردن ممارمولک ها از خانه

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از انواع سموم موجود در بازار برای از بین بردن مارمولک ها گزینه بسیار بدی به حساب می آید. زیرا اولا این سموم می تواند موجب مسمویت دیگر اعضای خانواده مخصوصا کودکان و حیوانات خانگی شود و ثانیا موجب درد کشیدن و آزار مارمولک نیز می شود. پس بهتر است از  راه های رایگان، موثرتر و آسانتری برای فراری دادن آنها استفاده کنید.

1- استفاده از پوست تخم مرغ برای فراری دادن مارمولک

مارمولک ها جانوران هوشیاری هستند و اگر در مکانی خطر حضور شکارچی را حس کنند از آن مکان دور می شوند. وجود پوست تخم مرغ در قسمت های مختلف خانه باعث می شود که آنها سریعا از محل دور شوند. زیرا بوی تخم مرغ به آنها این هشدار را می دهد که پرنده یا موجود زنده خطرناکی برای آنها در محل حضور دارد.
پوست تخم مرغ

2- استفاده از سیر راهی مناسب برای دور کردن مارمولک ها از خانه

استفاده سیر برای انسان می تواند بسیار مفید باشد. اما بوی سیر برای مارمولک ها بسیار تند و نامطبوع است و میتواند به فراری دادن مارمولک ها از خانه کمک بسیاری کند. چند حبه سیر را در محل تردد مارمولک ها و نزدیک شکاف دیوارها و زیر کابینت ها و کمدها قرار دهید تا مارمولک ها از محل دور شوند.
حبه های سیر

3- استفاده از محلول و اسپری فلفل جهت خلاص شدن از مارمولک ها

بوی فلفل نیز مانند سیر برای مارمولک ها خوشایند نیست. می توانید مقداری فلفل قرمز و فلفل سیاه را با هم مخلوط کرده و سپس پس از محلول با آب آن را در قسمت های مختلف خانه اسپری کنید. با این کار به راحتی مارمولک ها از خانه شما می روند و حتی جلوی هجوم مجدد آن ها نیز گرفته میشود.
فلفل سیاه و قرمز

4- استفاده از پر پرندگان برای ترساندن مارمولک ها

همان طور که گفته شد مارمولک ها جانورانی باهوش هستند و اگر احساس کنند که جانور شکارچی در محلی وجود دارد، بلافاصله محل فوق را ترک می کنند. قرار دادن پر پرندگان در نقاط مختلف خانه نیز می تواند مارمولک ها را از وجود یک پرنده شکارچی در خانه مطلع کند و سبب فراری دادن آن ها شود. شما حتی می توانید آویزهای زیبایی برای خانه خود از این پرها درست کنید.

5- استفاده از پیاز جهت دور کردن مارمولک ها از خانه

پیازها یکی دیگر از مواردی هستند که مارمولک ها از بوی تند و تیز آن نفرت دارند. پیازها به دلیل داشتن ترکیبات گوگردی دارای بوی بسیار تندی هستند که حتی گاهی برای انسان هم آزاردهنده است. می توانید مقداری پیاز را در کنار پنجره ها و درها و شکاف دیوارها و محل تردد مارمولک ها قرار دهید و پس از آن شاهد آن خواهید بود که مارمولک ها در کمترین زمان خانه شما را ترک می کنند.
پیاز

6- استفاده از آب سرد برای زنده گیری مارمولک ها

یکی از راه های بسیار آسان و خانگی برای زنده گیری مارمولک ها استفاده از آب سرد است. اگر مارمولکی را در خانه مشاهده کردید مقداری آب سرد را روی آن بریزید. این کار باعث می شود که یک شوک به مارمولک وارد شده و زمان کوتاهی بی حرکت بماند. سپس می توانید مارمولک را با دستمال گرفته و از خانه بیرون یباندازید و از کشتن آن جلوگیری کنید.

7- ترکیب پودر قهوه و تنباکو موثر برای دور کردن مارمولک ها

یکی از موادی که باعث ایجاد تهوع شدید در جانوارانی مانند مارمولک می شود، ترکیب پودر قهوه و تنباکو است. پودر قهوه و تنباکو را با هم مخلوط کرده و با استفاده از اندکی آب آنها را به شکل توپ درآورید و در محل های مناسب و تردد مارمولک ها قرار دهید. مارمولک ها پس از خوردن آن دچار تهوع شده و سپس برای ایمنی خود آن محل را ترک می کنند.