پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

چاه فاضلاب جذبی چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است

حفر چاه فاضلاب جذبی

یکی از قدیمی ترین راه کارهایی که انسان از باستان تا کنون جهت ادامه بقای خود از آن استفاده می کرد، ابداع سیستم تخلیه فاضلاب خانگی است که این سیستم باعث شد تا بهداشت محیطی خانواده ها بهبود یافته و در نتیجه از انتشار میکروب ها و بیماری های مختلف جلوگیری شود.
چاه فاضلاب سالیان درازی است که در کشور ایران جهت دفع فاضلاب خانگی استفاده می شود و با وجود اینکه سیستم تخلیه فاضلاب شهری در شهرهای بزرگ ایجاده شده، اما همچنان بسیاری از خانه ها از چاه فاضلاب جهت دفع فاضلاب خود استفاده می کنند. بنابراین همچنان خدماتی چون حفر چاه فاضلاب، تخلیه و لایروبی چاه فاضلاب در تهران و دیگر شهرها و روستاهای ایران توسط شرکت های خدمات ساختمانی ارائه می گردد.
حفرچاه فاضلاب به دلایل زیادی انجام میشود که از مهمترین آنها عبارتند از:
 1. خطر ریزش چاه قدیمی و کهنه که در این مرحله چاه قدیمی به صورت کامل پرشده و چاه جدید در قسمت دیگری حفر میشود.
 2. ایجاد ساختمان جدید که نیاز به حفر چاه فاضلاب جدید است.
 3. در مواقعی که یک چاه برای ساختمان کفایت نمی کند و نیاز به حفر چاه جدید می شود.
 4. عدم جذب نامناسب چاه قدیمی و پرشدن مداوم آن

چاه فاضلاب از چه اجزایی تشکیل شده است؟

یک چاه فاضلاب استاندارد از اجزای زیر تشکیل شده است:
 • انبار چاه
 • میله چاه
 • طوقه چاه
 • گلدان چاه
 • دال بتنی
 • کول
 • هواکش

اجزای تشکیل دهنده چاه جذبی

که در ادامه به اختصار در مورد هر کدام توضیحاتی را ارائه می کنیم

انبار چاه فاضلاب

در دو طرف انتهای چاه تونل هایی به طرفین جهت جذب بیشتر آب توسط زمین حفر می کنند که به این قسمت از چاه انبار چاه گفته میشود. هر چه مصرف کاربری ساختمان بیشتر باشد، انبار چاه را عمیق تر حفر می کنند. 

میله چاه فاضلاب

میله چاه استوانه عمودی یا بدنه چاه فاضلاب است که یک سر آن به طوقه و سر دیگر آن به انبار چاه متصل است. قطر میله چاه معمولا 80 تا 100 سانتیمتر در نظر گرفته می شود و همچنین طول آن معمولا بین 10 تا 12 متر است. تعیین طول میله چاه معمولا به کف چاه مربوط است. هنگامی که چاه کن به زمین شنی رسید شروع به ساخت انبار چاه می کنند. زیر جذب آب در زمین شنی بیشتر است.

طوقه چاه فاضلاب

ابتدای سر میله چاه، حدود 2 متر پایینتر از سطح زمین، لبه ای مخروطی شکل به صورت آجرچینی با ملات ماسه و آهک که در برابر آب مقاوم است درست می کنند که این لبه مخروطی در نزدیکی سطح زمین به 30 سانتی متر می رسد. در ساخت طوقه چاه بایستی نهایت دقت و عمل به کار برده شود تا از فرو ریختن آن جلوگیری شود.
طوقه چینی باید با دقت فراوانی انجام شود، زیرا تاکنون موارد زیادی از ریزش آن به فوریتهای آتشنشانی گزارش شده است.
طوقه چاه فاضلاب

گلدان چاه فاضلاب

از آنجایی که آب قدرت تخریب بسیار بالایی دارد، جهت جلوگیری از برخورد آب فاضلاب با طوقه و میله، مقطعی مخروطی در دهانه چاه قرار می دهند.
گلدانی چاه فاضلاب

دال بتنی

معمولا چاه فاضلاب در مکان های کم رفت و آمد مانند زیرپله ساخته می شود ولی اگر امکان ساخت چاه فاضلاب در مناطق کم رفت و آمد نبود حتما بایستی یک دال بتنی روی گلدان چاه جهت ریزش آن ساخته شود.

کول

گاهی اوقات جنس خاک زمین چاه مناسب نیست و امکان ریزش دیواره میله چاه در آن وجود خواهد داشت. جهت جلوگیری از ریزش دیواره میله از کول برای کنترل آن استفاده می کنند.
کول گذاری چاه فاضلاب

هواکش 

جهت تخلیه هوا از چاه جهت پایین رفتن سریع فاضلاب، از لوله ای در آن استفاده می شود که گاهی از ناودانی پشت بام هم نیز به جای هواکش استقاده میشود که البته توسط متخصصان توصیه نمی شود. 

چگونه از چاه فاضلاب نگه داری کنیم؟

کابوس هر ساختمانی پرشدن چاه فاضلاب است که همین مورد باعث می شود تا بوی نم و فاضلاب در فضای ساختمان بپیچد و حشرات موذی مانند سوسک خانگی نیز در ساختمان زیاد شوند و مهمتر از آن این که فاضلاب حمام، دستشویی و آشپزخانه به درستی تخلیه نشده و در کف سینک یا زمین انباشته شود.
همچنان بخوانید:
 
پس حتما از دفع روغن های خوراکی مخصوصا روغن موتورها در چاه فاضلاب خودداری کنید. زیرا روغن به صورت جرم لای جداره دیوار چاه انباشته میشود و جذب آب را کم می کند.
همچنین به موقع و در وقت مناسب اقدام به تخلیه چاه فاضلاب و لایروبی چاه کنید تا عملکرد چاه بهتر شود.