پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

3 روش از بین بردن حشره یا شپشک برنج

 

نام علمی شپشک برنج یا حشره برنج، سیتوفیلوس اوریزائه است. شپشک برنج، آفت ریزی است که بیشتر به برنج، گندم، غلات و برخی از محصولات کشاورزی حمله می کند. در ادامه می خواهیم برخی از ویژگی های این حشرات و همچنین روش‌های پیشگیری و از بین بردن آن را بیان کنیم.ممکن است در خانه علاوه بر شپشک برنج با پروانه های ریز هم مواجه شده باشید. اگر می خواهید آن ها را به صورت دائمی از بین ببرید مقاله" علت وجود پروانه های کوچک در خانه" را مطالعه کنید.
شپشک برنج یا حشره برنج چیست و چه ویژگی های دارد؟
 اندازه شپشک برنج

 ظاهر و اندازه

حشرات برنج موجودات ریزی هستند که بیشتر در برنج پیدا می شوند. حشرات بالغ برنج آن ها بین 2 تا 3 میلیمتر هستند اما بقیه آن ها بسیار کوچک ترند. رنگ حشرات برنج بالغ از قهوه‌ای مایل به قرمز و سیاه است. آن ها دارای تقارن و گردی روی سینه و چهار نقطه قرمز کم رنگ روی بال های خود هستند. این حشرات بسیار شبیه به سایر حشرات هستند. اگرچه با لکه های نارنجی قرمز روی بدنشان به راحتی قابل تشخیص اند.
رژیم غذایی رفتار و عادت ها
حشره برنج در محصولاتی که ذخیره می شوند، مانند برنج، گندم و غلات زندگی می کنند و بنابراین از این محصولات به عنوان غذای خود استفاده می کنند. حشرات بالغ، غلات و دانه های برنج را می جوند و سوراخ هایی که در دانه های برنج مشاهده می کنید نشانه همین است. اگر این حشرات در خارج از خانه شما زندگی کنند به خوردن گیاهان و برگ ها روی می آورند. شپشک برنج بومی نواحی هند و مالزی است اما امروزه به دلیل تجارت برنج در سرتاسر دنیا یافت می شود.
 از بین بردن شپشک برنج

تولید مثل

شپشک برنج بالغ به سرعت از جایی به جای دیگر پرواز می کند. البته به این معنا نیست که بتواند فاصله های طولانی را پرواز کند. چرخه زندگی شپشک برنج 30 روز است. این حشرات می توانند در طول روز 4 تخم و در طول زندگی خود 300-400 تخم می گذارند. آن ها دانه های برنج را سوراخ کرده و تخم ها را در آن جا می گذارند. تخم ها معمولا در روز سوم می شکنند و لاروها برای دو و نیم هفته داخل دانه می مانند و در این زمان از داخل دانه تغذیه می کنند.

گزش شپشک برنج

این حشره ها در واقع نوعی سوسک هستند اما برای انسان ها خطرناک نیستند. آن ها هیچ گونه بیماری و عفونتی را انتقال نمی دهند و گاز هم نمیگیرند. اما به هرحال به غلات و برنج آسیب می زنند و از این نظر برای ما تهدید برزگی هستند. علاوه بر این که با حمله به محصولات کشاورزی باعث ضرر کشاورزی می شوند.

هجوم حشره برنج

حشرات در برنج و غلات زندگی می‌کنند. ممکن است آن ها را در جایی که برنج و غلات را نگهداری می کنید، ببینید پودرهایی که در برنج مشاهده می کند، به دلیل حشره برنج است. این موجودات بعد از جویدن غذا، دانه‌های نیم خورده را بر جا می گذارند. این حشرات به زمین های کشاورزی هم حمله می کنند. در دهه های گذتشه موارد زیادی از حمله شپشک برنج به زمین های کشاورزی گزارش شده است.  قبل از کشاورزی حتما دقت کنید که شپشک برنج در خاک وجود نداشته باشد.
 مقابله با حشره برنج

یکی دیگر از مواردی که می تواند بسیار آزاردهنده باشد وجود ساس در خانه است. در مقاله"بهترین روش های مقابله با ساس" درمورد از بین بردن آن به صورت مفصل توضیح داده ایم.

چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟

یافتن این آفت ها در برنج می تواند باعث اذیت شما در هنگام پاک کردن و درست کردن برنج شود. در صورتی که این حشرات را در خانه مشاهده کردید، نگران نباشید. در این جا روش هایی را برای از بین بردن حشرات برنج آورده ایم.

1.    استفاده از نوار چسبی

چسب های متنوعی در بازار وجود دارد. چون این آفت ها بیشتر جذب نور می شوند، هنگامی که آنها را از شیشه به سینی منتقل می کنید، حشرات بیرون می آیند. کاری که باید بکنید این است که این نوار های چسبی را در کنار لبه های ظرف قرار دهید تا زمانی که از ظرف بیرون می‌روند به این نوارها بچسبند. آن ها آنقدر قوی نیستند که بتوانند خود را از این چسب ها جدا کنند.

2.    ظرف آب جوش

یکی دیگر از روش های از بین بردن شپشک برنج، ریختن آب جوش روی برنج است. این حشرات مانند انسان ها برای زنده ماندن به شرایط محیطی مناسب نیاز دارند پس تصور کنید که آب جوش چگونه می‌تواند آن ها را سوزانده و نابود کند. ریختن آب جوش روی برنج حشرات و تخم های آن ها را می کشد. در نتیجه حشرات مرده روی سطح ظرف می آیند و به راحتی می توانید آن ها را از برنج جدا کنید.
 ریشه کن کردن شپشک برنج

3.    فریز کردن برنج 

فریز کردن برنج دقیقا همان کاری را می‌کند که آب جوش می کند. حشرات در دمای خیلی سرد نمی توانند زنده بمانند. پس بهتر است برای دفع این آفات، برنج را در فریزر قرار دهید. هر هفته مقدار کمی از برنج را درون فریزر قرار دهید تا آنها را از بین ببرد.

روش های پیشگیری از شپشک برنج

در هنگام خرید دقت کنید

هنگامی که برای خرید برنج به فروشگاه می روید، بسیار دقت کنید و اگر حشره در آن می‌بینید خرید نکنید. چرا که احتمال تولید مثل آن ها بسیار زیاد است.

برنج را در ظرف های دربسته فلزی، شیشه‌ای یا پلاستیکی نگهداری کنید

زمانی که برنج را خریداری کردید، به جای آن که برنج را درون کیسه نگهداری کنید، در ظرف در بسته فلزی، شیشه ای و پلاستیکی بریزید و به هدف خود برسد.