پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

سیفون توالت فرنگی چگونه کار می کند؟

قدمت استفاده از توالت در تمدن های مختلف به زمان های بسیار دور می رسد. سیستم تخلیه فاضلاب توالت ها مانند دیگر فناوری ها در هر دوره از زمان رشد کرده و همگی جهت سهولت در استفاده کاربران تکامل پیدا کرده اند. شاید در زمان های دور نیاز به سیستم سیفون توالت چندان مورد توجه نبود. اما با گذشت زمان و برای جلوگیری از انتشار بوی بد و تخلیه سریع فاضلاب و رعایت بهداشت فردی ابداعاتی مانند سیفون به کمک مکانیزم توالت ها مخصوصا توالت فرنگی آمدند.
سیفون توالت فرنگی چگونه کار می کند
مکانیزم سیفون توالت فرنگی بسیار ساده و در عین حال بسیار کاربردی است. در ظاهر معمولا سیفون ها دارای یک دسته ،دستگیره و یا دکمه تخلیه هستند و هنگامی که کاربر پس از اتمام کار دکمه تخلیه را فشار میدهد آب انباشته شده با فشار و چرخش اقدام به تخلیه و خروج فاضلاب داخل توالت می کند و در نهایت مقداری آب در داخل توالت باقیمانده که آن هم نیز جهت جلوگیری از انتشار بوی بد استفاده می شود.
در ادامه نگاهی می اندازیم به چگونگی کارکرد سیفون توالت فرنگی . پس با ما همراه باشید.
 

سیفون توالت فرنگی

در مقاله ای در مورد توالت های ایرانی و نحوه تعویض کاسه توالت ایرانی بحث کردیم. در این مقاله بیشتر در مورد توالت های فرنگی صحبت می کنیم.

توالت های فرنگی دارای سیستم تخلیه فاضلاب یا سیفون های مختلفی هستند. اما دو نوع پر کاربرد این سیفون ها عبارتند از: 
  • Wash down: که بیشتر در توالت های اروپایی استفاده میشود. این نوع سیفون با فشار آب داخل مخزن اقدام به تخلیه مدفوع و فاضلاب داخل توالت می کند.
  • Siphonic: این نوع سیستم توسط فشار آب و خلایی که در قسمت عمودی سیفون ایجاد می شود اقدام به مکش و تخلیه فاضلاب داخل توالت می کند.
هر کدام از سیفون های یاد شده در بالا دارای مزیت ها و معایبی هستند که در ادامه به توضیخ و تعریف هر کدام از آنهای می پردازیم.
مقایسه دو توالت washdown و Siphonic

مکانیزم سیفون های wash Down

سیفون های wash Down به این صورت عمل می کنند که کاربر پس از فشردن دکمه سیفون، آب داخل مخزن سیفون رها شده و همین فشار آب باعث می شود تا فاضلاب با قدرت از لوله خروجی خارج شود. توالت های فرنگی از نوع wash Down آب کمتری نسبت به سایر سیفونها مصرف می کنند. زیرا طول سیفون در این نوع تخلیه خیلی کوتاه تر از دیگر سیفون های است پس آب کمتری برای انباشته شدن نیاز دارند.
همین خصوصیت نیز با توجه به بزرگ بودن مجرای خروجی آب سبب می شود تا راه آب با افتادن شی خارجی مانند دستمال کاغذی به درون کاسه توالت گرفته و مسدود نشود.
لوله خروجی-فاضلاب washdown و سیفونیک

مزیت های سیستم تخلیه wash Down

  1. سیستم سیفون در این نوع توالت ها کاملا مخفی و پوشیده است.
  2. طول توالتهای دارای سیستم تخلیه wash Down بسیار کوچکتر دیگر توات های فرنگی است که همین باعث می شود تا این توالت ها فضای کمتری (از جلو و عقب) نسبت به دیگر توالتها اشغال کنند.
  3. مصرف آب به دلالیلی که در بالا ذکر شد نسبت به سایر توالت ها کمتر است.
  4. این نوع توالت ها دارای دکمه تخلیه دو زمانه هستند و کاربر می تواند با انتخاب هر یک از این دکمه مصرف آب کمتر و یا آب بیشتر را انتخاب کند.
  5. مجرای خروجی این نوع توالت ها به دلایلی که گفته شد مسدود نمی شود.

مکانیز توات washdown

معایب سیستم تخلیه wash Down

1- به علت مصرف کم آب و همچینین سطح کم آب انباشته شده در این نوع توالت ها امکان جاماندن اثر فضولات تخلیه شده وجود دارد.
2- سیفون این توالت ها صدای بیشتری نسبت به دیگر توالت ها ایجاد می کنند.
3- به علت وجود سطح آب کمتر در توالت، تمام فضولات داخل آب قرار نمی گیرند که همین امکان ایجاد بوی بد هنگام استفاده می شود.
دکمه تخلیه سیفون دو زمانه

مکانیزم سیفون های Siphonic یا مکشی

سطح آب در توالت های مکشی بسیار بالاتر از سوراخ دفع فاضلاب است که همین باعث می شود که بوی بد هنگام استفاده منتشر نشود. لوله سیفون های مکشی بلند تر از مدل های دیگر است و معمولا یا به صورت U شکل یا P شکل هستند.
مکانیزم کاری سیفون های مکشی به این صورت است که پس از زدن دکمه توسط کاربر آب از مخزن سیفون وارد کاسه توالت شده و پس از پر شدن کاسه توالت قسمت افقی سیفون نیز پر از آب شده و قسمت عمودی آن خلا می شود که همین باعث تخلیه فاضلاب داخل توالت می گردد.
پس از تخلیه کامل فاضلاب و خروج آن از کاسه توالت مجدد فضای خلا به حالت طبیعی بازگشته و آب در کاسه انباشته می شود.
قدرت تخلیه فاضلاب در این نوع از توالت ها بسیار بیشتر از سایر توالت ها است و همچنین مصرف آب این نوع توالت ها نیز بیشتر از دیگر توالت ها می باشد. سیفون های مکشی معمولا تا 6 کیلوگرم آب را مصرف می کنند.
توالت های مکشی معمولا از روی طرح سیفون آن ها به راحتی قابل تشخیص هستند.
توالت Siphonic یا مکشی

مزیت های سیستم تخلیه Siphonic یا مکشی

1- سطح کاسه توالت به علت استفاده از حجم بالای آب و فشار زیاد خیلی تمیزتر از دیگر انواع سیفون ها هستند.
2- این نوع سیفون ها دارای قدرت زیاد تخلیه و همچنین صدای بسیار کمی هستند.
3- عدم انتشار بوی نا مطبوع به علت انباشته شدن آب زیاد و بالا رفتن آب از سطح سوراخ در فضای دستشویی.

معایب سیستم تخلیه Siphonic یا مکشی

1- این نوع توالت ها به علت داشتن کاسه بلندتر و بزرگتر فضای بیشتری را اشغال می کنند.
2- مجرای خروجی بلند این نوع تولت ها بیشتر از سایر توالت ها در خطر گرفتگی در اثر افتادن شی خارجی به درون آن هستند.