پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

تکنیک های کاربردی برای از بین بردن موش فاضلاب در خانه

قطعا اگر شما اکنون برای مطالعه این مقاله وارد این صفحه شده اید از وجود موش خانگی یا موش فاضلاب در منزل یا محل کار خود در هراس هستید و دنبال راه چاره ای جهت مبارزه و نابودی این جانور موذی می گردید. احتمالا یا با چشم این جانور را در حال فرار در محل دیده اید و یا نشانه هایی از این جانور مانند فضله موش یا قسمت های جویده شده در خانه را مشاهده کرده اید. موش های فاضلاب از جمله کثیف ترین جانوران شهری هستند که ناقل انواع بیماری های خطرناک نیز هستند. پس ترس از این جانور کاملا منطقی است. ولی به این نکته توجه داشته باشید که برای از بین بردن موش فاضلاب و موش خانگی راه های خوبی وجود دارد که می توانید در عرض یک یا دو روز این جانوران را از بین ببرید و یا او را از خانه فراری دهید. توصیه می کنم این مقاله را در کمال آرامش و با دقت بخوانید و سپس دست به کار شده و مبارزه خود را مانند یک شوالیه دلاور آغاز کنید.

موش فاضلاب

موش فاضلاب یا موش خانگی

قبل از این که سلاح ها و روش های محتلف برای از بین بردن این جانور را به شما معرفی کنیم بهتر است که کمی دشمن خود را بهتر بشناسید تا بتوانید به درستی رفتار این جانور را در محیط آنالیز کنید.

موش های فاضلاب سریع و باهوش هستند

ویژگی مشترک موش ها

 • موش ها جانورانی کوچک و در عین حال بسیار باهوش و سریع هستند و از کوچکترین درزها و سوراخ ها عبور می کنند. رشد دندان موش ها بسیار سریع است و به همین دلیل موش ها همیشه در حال جویدن هستند تا بتوانند دندان های خود را ساییده و کوتاه کنند.
 • موش ها تقریبا همه چیز را می جوند و می خورند. از ریشه درختان و بذرهای داخل زمین گرفته تا میز و صندلی و هر چیزی که در مسیرشان باشد. 
 • شهرهای بزرگ ایران به دلیل نبود سیستم درست انتقال فاضلاب شهری از معضل وجود موش فاضلاب رنج میبرند و از دیاد ایم موش ها سبب شده تا راه به خانه ها و محلهای عمومی دیگر باز کنند.
 • سیستم گوارش موش ها بسیار سریع کار می کند و غذای خورده شده در زمان اندکی هضم شده و تولید فضله می کنند. فضله موش ها بسیار کوچک بوده و دارای انواع باکتری ها و میکروب های بیماری زا است.
 • موش ها معمولا در شب ها بیشتر از روزها فعالیت می کنند و برای جستجوی غذا در محیط اطراف لانه خود می پردازند. حس بویایی این موش ها بسیار قوی بوده و هر جا غذا به آسانی یافت شود آنجا لانه خود را می سازند.
 • روند بالغ شدن و تبادل جنسی موشها معمولا بین 8 الی 19 هفته زمان می برد و هر موش عمدتا حدود 8 الی 16 موش تولید می کند. پس بدانید که روند تولید مثل و تکثیر موش ها بسیار زیاد است و تعداد آنها در اندک زمان زیاد میشود.

تولید مثل موش فاضلاب

چگونه از وجود موش ها در محیط با خبر شویم

موش ها در محیط اطراف خود تولید نوعی بو می کنند که در اثر تجربه می توانید این بو را در محیط تشخیص داده و مطمئن شویم که آنها در آن محیط حضور دارند. فضله های تیره رنگ و کوچک موش ها یکی دیگر از نشانه های حضور و تردد موش ها در خانه هستند. صدماتی که موش ها در اثر جویدن در محل ایجاد می کنند نیز از دیگر نشانه های وجود موش در خانه است.
یکی دیگر از راه های باخبر شدن از وجود موش در خانه این است که محیط را کاملا ساکت کرده و با دقت گوش فرا دهید. معمولا صدای جویدن یا جیغ کشیدن های ریز از سوی موش ها می تواند دلیل خوبی برای وجود این جانور موذی در محل باشد.

مدفوع موش ها

چگونه از ورود موشها به محل جلوگیری کنیم

به این نکته مهم توجه داشته باشید که همیشه پیشگیری بهترین راه درمان است. یعنی اگر بتوانید از قبل اقداماتی را جهت جلوگیری از ورود این جانواران به منزل و محل کار خود انجام دهیم هیچ وقت به دردسر نمی افتیم و خسارت مالی و جانی نخواهیم دید.

با انجام مراحل زیر از ورود موش ها به خانه جلوگیری کنید

 1. کلیه سوراخ ها و درزهای عمیق دیوار ها و زمین را مسدود و تعمیر کنید.
 2. موش ها معمولا از بین درها و پنجره های شکسته وارد خانه می شوند. پس درها و پنجره های قدیمی و خراب را تعویض کنید.
 3. به روی منافذ فاضلاب و سوراخها و درها و پنجره هایی که بیشتر اوقات باز هستند توری نصب کنید.
 4. محل زندگی و کار خود را پاکیزه نگه دارید و از ریختن زباله و باقیمانده غذا در کف زمین جدا خودداری کنید. موش ها اگر غذایی در محل پیدا نکنند آنجا نمی مانند و میروند.
 5. زباله ها را در کیسه و سطل زباله درب دار قرار دهید.
 6. لوله های آب و گاز را تعمیر کنید و در صورت نیاز تعویض لوله کنید.
 7. خانه هایی که از چاه فاضلاب جهت دفع فاضلاب استفاده می کنند و از سیستم انتقال فاضلاب شهری بهره نمی برند حتما به قول تخلیه و لایروبی چاه فاضلاب را انجام دهند.
 8. اگر خانه ای قدیمی دارید با شرکتی معتبر تماس گرفته و اقدام به نوسازی و بازسازی خانه خود کنید.

چگونه موش های فاضلاب و خانگی را از بین ببریم

بسیار خب تا به اینجای کار با موش ها و نحوه زندگی آنها آشنا شدید و اکنون به روش هایی برای از بین بردن موش ها در محل می پردازیم. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارند که البته بسته به دسترسی و شرایط محیط بایستی از آن ها استفاده کنید.

استفاده از چسب موش برای از زنده گیری موش 

یکی از بهترین ابزاری که می توان موش ها را با آن به دام انداخت چسب موش است. چسب موش یک روشی مناسب برای زنده گیری موش است این نوع تله به صورت مقوایی محکم و چسب ناک است که طعمه ای مانند چیپس (امتحان کردم و جواب داده) یا بیسکوییت کرم دار را در وسط آن میریزید و آن را در مسیر تردد یا روییت موش گذاشته و محل را ترک کنید. موش روی چسب رفته و کاملا به چسب می چسبد.

چسب موش کتابی

 

استفاده از ضد موش های الکتریکی جهت فراری دادن موش ها

ضد موش الکتریکی دستگاهی تقریبا مدرن است که با ارتعاش امواج التراسونیک به محیط سبب فراری دادن موش ها می شود. البته عیبی که این دستگاه ها دارند این است که موش ها بعد از مدتی به صدای آن عادت کرده و به محل باز می گردند.

ضد موش الکتریکی

استفاده از تله موش برقی جهت کشتن موش

تله موش برقی به این صورت کار می کند که پس از وارد شدن موش به داخل آن شوک الکتریکی شدیدی به آن وارد شده و بلافاصله موش از بین می رود. البته این دستگاه بسیار گران است و مخصوص استفاده های مکرر و کارگاه های بزرگ است.

تله موش برقیق

استفاده از مرگ موش جهت از بین بردن موش

مرگ موش یک سم بسیار قوی است که معمولا در بازار به صورت گندم آغشته به سم یافت می شود. این نوع سم بسیار خطرناک است و بایستی دو از  دستسرس کودکان و حیوانات خانگی استفاده شود. موش ها پس از خوردن مرگ موش خونریزی داخلی کرده و بعد مدت کوتاهی کشته میشوند. همچنین موش پس از مصرف این نوع سم بسیار تشنه می شود و برای جستجوی آب از خانه خارج می شود. موش مرده بوی نامطبوعی از خود به جای می گذارد که همین باعث جلب توجه دیگر موش ها میشود پس حتما مراقب باشید که پس از مردن موش آن راداخل کیسه ای انداخته و درب آن را محکم ببنید. همانطوری که گفته شد موشها جانوارانی باهوش هستند و بوی انسان بسیار حساس نیز هستند. پس هنگام استفاده از طعمه یا مرگ موش حتما دستکش دست کنید تا بوی دست شما به طعمه باقی نماند. مرگ موش را به فاصله یک تا دو متر از محل تردد موش ها بریزید.

مرگ موش

استفاده از مواد و روش های طبیعی

بعضی مواد و روشهای سنتی و قدیمی وجود دارد که این روش ها باعث می شود تا موش ها به خانه یا محل کار شما نزدیک نشوند.

برخی از این روش ها عبارتند از:

 • یک گربه خانگی در خانه نگهداری کنید تا موش ها به خانه شما نزدیک نشوند.
 • مقداری مدفوع مار را در قسمت ها و خارج محیط بریزید.
 • قطع شاخه و ریشه درختانی که به خانه شما از حیاط یا بیرون وصل شده است.
 • موش ها از بوی نعناع بیزار هستند. یک پنبه را به مقداری روغن نعناع آغشته کرده و در محل های مختلف محیط بکشید. این کار نیز سبب خوشبو شدن محیط اطراف نیز می شود.

نتیجه گیری

با اینکه موش های فاضلاب جانورانی موذی و ناقل بیماری ها هستند باز هم مخلوقات خداوند هستند و درد و رنج را حس می کنند. پس انسانی ترین روش جهت مبارزه و جلوگیری از ورود این جانواران به خانه روش های پیشگیری از ورود این جانوران است. در صورت امکان سعی کنید این جانوران را به صورت زنده به دام اندازید و در طبیعت رها کنید. انسانی ترین راه برای مقابله با این جانوران حفظ پاکیزگی و رعایت بهداشت شهری و اجتماعی است. اگر فاضلاب شهری به خوبی مدیریت شود و اگر بهداشت فردی در جامعه به درستی رعایت شود قطعا تعداد این موش ها کم شده و از تولید مثل آن ها جلوگیری می شود.