پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

لوله پلیکا چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 لوله پلیکا چیست؟

لوله پلیکا (پولیکا) همان لوله U-PVC است که در واقع اولین تولید کننده این نوع لوله پلیکا نام داشت و در ایران هم به همین نام شناخته شده است و همه مردم نام لوله پلیکا را برای لوله های U-PVC خاکستری رنگ استفاده می‌کنند. به همین دلیل این نام بر روی این نوع لوله ها باقی مانده است.
لوله پلیکا تمامی خواص مواد U-PVC  را دارد، عمر طولانی داشته و به سختی صدمه می بیند. این نوع لوله ها زنگ نمی زنند، پوسیده نمی شوند به همین خاطر در سیستم های آبی سیم کشی زیر زمینی و خطوط فاضلاب کاربرد فراوانی دارند. مدت زیادی است که U-PVC به عنوان ماده رشد یافته مورد توجه قرار گرفته به رغم همه محدودیت های گوناگون در استفاده از آن وجود دارد، آینده ای همراه با رشد اقتصادی برای آن پیش بینی می شود. همچنین به علت کیفیت بسیار بالایی که دارند احتمال ترکیدگی آن ها بسیار پایین است. اما ممکن است لوله های شما هم دچار ترکیدگی شود که ما در مقاله" چگونگی تشخیض ترکیدگی لوله با دستگاه" به طور کامل درمورد نحوه تشخیص این مشکل توضیح داده ایم.
 مزایای لوله پلیکا

مزایای لوله پلیکا

مقاومت در برابر خوردگی

از آنجایی که لوله پلیکا غیر رسانا است و نسبت به فعل و انفعالات الکتروشیمیایی ناشی از اسید ها و نمک هایی که منجر به خوردگی فلزات می شوند مقاومت است، در جاهایی که خاک مهاجم است کاربرد بسیار زیادی دارند. این مشخصه در داخل و خارج لوله پلیکا وجود دارد.

مقاومت شیمیایی

لوله پلیکا حداکثر تا دمای 140 درجه فارنهایت در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی مقاومت می کند و همچنین در برابر مواد شیمیایی که معمولا در منازل وجود دارد مقاوم است.

انعطاف پذیری

لوله پلیکا نسبت به شکستگی مقاومت بسیار زیادی دارد که این یک ویژگی بسیار مهم آن است. در حالی که لوله پلیکا از ترکیب مواد پی وی سی خشک (U-PVC) ساخته شده در برابر فشار بدون اینکه دچار شکستگی شود تحمل بسیار بالایی دارد. 
 کاربرد لوله پولیکا در صنعت
بیشتر بخوانید:
8 روش برای جلوگیری از گرفتگی لوله آشپزخانه

مقاومت نسبت به وزن، سبک بودن

لوله پلیکا نسبت به سایر لوله ها و وزن بسیار سبکی داشته که این از نظر ایمنی بسیار مهم است. زیرا این لوله ها مصدومیت کارگران را به شدت کاهش می دهد.

نسوز بودن

یکی از مهمترین خواص لوله های پلیکا یا همان لوله های U-PVC خاصیت نسوز بودن این ماده می باشد. به این صورت که مادامی که شعله و آتش برقرار باشد امکان آتش گرفتن این ماده فراهم است و به محض دور کردن آتش این ماده نیز به سرعت سرد شده و خاموش می گردد.

مقاومت در برابر ضربه

لوله های پلیکا نسبت به لوله های که از خاک رس، بتن و بسیاری از مواد مرسوم دیگر ساخته شده اند مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه نشان می دهد.

کیفیت آب

لوله های پلیکا بر خلاف سایر لوله ها هیچ تاثیر منفی روی کیفیت آب به جا نمی گذارند.
 لوله پلیکا عایق حرارتی

عایق حرارتی

لوله های پلیکا نسبت به لوله های قدیمی تر رسانایی حرارتی کمتری دارند که این باعث می شود برای بسیاری از پروژه های عایق حرارتی مناسب و مطلوب باشند.
تقریبا از U-PVC یا پلیکا در کلیه ی موارد بخصوص صنعت ساختمان می‌توان بهره جست. لوله های پی وی سی به جهت مزایای بالا از قبیل مقاومت در برابر مواد شیمیایی و طول عمر بالا جزو معدود مواردی هستند که تمام قابلیت های مصرف را در بیشتر زمینه ها به خود اختصاص داده اند. لوله های پلیکا را بسته به نوع کاربری در پروژه ها میتوان در موارد زیر مورد استفاده قرار داد: 
•    سیستم فاضلاب های خانگی
•    سیستم های فاضلاب شهری و صنعتی
•    شبکه های آبرسانی تحت فشار و کم فشار
•    شبکه های برق به عنوان غلاف کابل های فیبر نوری و جریان های برق به جهت عایق بودن این ماده
•    مخابرات و صنایع وابسته
گاهی ممکن است لوله های شما دچار گرفتگی شود و نحوه باز کردن و مقابله با این مشکل را ندانید. با مطالعه مقاله" چگونه قویترین محلول لوله بازکن خانگی را بسازیم؟ " می توانید به سادگی از پس این مشکل بربیایید.
 ویژگی های مهم لوله upvc

انواع سایزبندی لوله پولیکا به میلی متر

•    لوله پلیکا ۲۰ میلیمتر
لوله پلیکا ۲۰ میلیمتر دارای ضخامت ۲٫۳ میلیمتر و وزن تقریبی ۱ کیلوگرم در هر شاخه ی ۶ متری است.
•    لوله پلیکا ۲۵ میلیمتر
لوله پلیکا ۲۵ میلیمتر دارای ضخامت ۱٫۵,۱٫۹,۲٫۸ میلیمتر و دارای وزن های ۱,۱٫۲,۲٫۷ کیلوگرم در هر شاخه ۶ متری است که به ترتیب با عناوین معمولی نیمه قوی و فشار قوی شناخته می شوند.
•    لوله پلیکا ۳۲ میلیمتر
لوله پلیکا ۳۲ میلیمتر دارای ضخامت ۱٫۸,۲٫۴,۳٫۶ است که به ترتیب با وزن تقریبی ۱٫۵,۱٫۹,۲٫۷ کیلو گرم در هر شاخه ۶ متری با عناوین معمولی ,نیمه قوی و فشار قوی شناخته می شوند.
•    لوله پلیکا ۴۰ میلیمتر
لوله پلیکا ۴۰ میلیمتر دارای ضخامت ۱٫۸,۳,۴٫۵ میلیمتر است که به ترتیب دارای اوزان ۱٫۹,۲٫۹,۴٫۲ کیلو گرم در هر شاخه ۶ متری با عناوین معمولی ,نیمه قوی و فشار قوی شناخته می شوند .
 سایزهای مختلف لوله پلیکا
•    لوله پلیکا ۵۰ میلیمتر
لوله پلیکا ۵۰ میلیمتر دارای ضخامت ۱٫۸,۲٫۴,۳٫۷,۵٫۶ میلیمتر است که به ترتیب دارای وزن های ۲٫۴,۳٫۱,۴٫۵,۶٫۴ کیلو گرم در هر شاخه ۶ متری و با عناوین معمولی ,نیمه قوی ,فشار قوی ,فوق قوی شناخته می شوند .
•    لوله پلیکا ۶۳ میلیمتر
لوله پلیکا ۶۳ میلیمتر دارای ضخامتهای ۱٫۹,۳,۴٫۷,۷ میلیمتر است که به ترتیب دارای وزن های ۳٫۱,۴٫۸,۷٫۲,۱۰ کیلو گرم در هر شاخه ۶ متری و با عناوین معمولی نیمه قوی فشار قوی و فوق قوی هستند.
•    لوله پلیکا ۷۵ میلیمتر
لوله پلیکا ۷۵ میلیمتر دارای ضخامت های ۳٫۶,۴٫۴,۶٫۸ میلیمتر است که به ترتیب دارای وزن های ۳٫۶,۴٫۴,۶٫۸ کیلو گرم در هر شاخه ۶ متری و با عناوین معمولی نیمه قوی و فشار قوی شناخته می شوند .
•    لوله پلیکا ۹۰ میلیمتر
لوله پلیکا ۹۰ میلیمتر دارای ضخامت های ۱٫۸,۲٫۷,۴٫۳,۶٫۷ میلیمتر است که به ترتیب دارای وزن های ۴٫۳,۶٫۳,۹٫۷,۱۴٫۴ کیلوگرم در هر شاخه ۶ متری و با عناوین معمولی نیمه قوی ,فشار قوی و فوق قوی شناخته می شود.
•    لوله پلیکا ۱۱۰ میلیمتر
لوله پلیکا ۱۱۰ میلیمتر دارای ضخامت های ۲٫۲,۳٫۲,۵٫۳,۸٫۲ میلیمتر است که به ترتیب دارای وزن های ۶٫۴,۹٫۱,۱۴٫۴,۲۱٫۵ کیلو گرم در هر شاخه و با عناوین معمولی نیمه قوی فشار قوی و فوق قوی شناخته می شوند.
•    لوله پلیکا ۱۲۵ میلیمتر
لوله پلیکا ۱۲۵ میلیمتر دارای ضخامت های ۲٫۵,۳٫۷,۶,۹٫۳ میلیمتر است که به ترتیب دارای وزن های ۸٫۲,۱۱٫۸,۱۸٫۵,۲۷٫۸ کیلو گرم در هر شاخه ۶ متری با عناوین معمولی,قوی,نیمه قوی,فشار قوی و فوق قوی شناخته می شود.
•    لوله پلیکا ۱۶۰ میلیمتر
لوله پلیکا ۱۶۰ میلیمتر دارای ضخامت ۳٫۲,۴٫۲,۷٫۷,۱۱٫۹,میلیمتر است که به ترتیب دارای وزن های ۱۳٫۳,۱۹,۳۰٫۲,۴۱٫۵ کیلوگرم در هر شاخه ۶ متری هستند که با عناوین معمولی,نیمه قوی ,فشار قوی ,فوق قوی شناخته می شوند.
•    لوله پلیکا ۲۰۰ میلیمتر
لوله پلیکا ۲۰۰ میلیداری ضخامت ۴,۵٫۹,۹٫۶ میلیمتر  است و دارای وزن های ۲۰٫۵,۲۹٫۷,۴۷ کیلو گرم در هر شاخه ۶ متری هستند و با عناوین معمولی ,نیمه قوی و فشار قوی شناخته می شوند .
•    لوله پلیکا ۳۱۵ میلیمتر
لوله پلیکا ۳۱۵ میلیمتر با ضخامت های ۶٫۲,۹٫۲,۱۵ میلیمتر است و دارای وزن های ۴۹٫۸,۷۲٫۹,۱۱۵٫۴ کیلو گرم در هر شاخه ۶ متری هستند و با عناوین معمولی ,نیمه قوی و فشار قوی شناخته می شوند .
•    لوله پلیکا ۴۰۰ میلیمتر
لوله پلیکا ۴۰۰ میلیمتر با ضخامت های ۷٫۹,۱۱٫۷,۱۹٫۱ میلیمتر هستند که دارای وزن های ۸۰,۱۱۶٫۵,۱۸۶ کیلو گرم در هر شاخه ۶ متری و با عناوین معمولی ,نیمه قوی و فشار قوی شناخته می شوند .