پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

تعمیر چاه کهنه آب و فاضلاب |۰۹۱۰۹۹۹۴۶۷۹| ترمیم و بازسازی چاه فاضلاب

یکی از بزرگترین معضلات در زندگی بشر از هنگام شکل گیری تمدن ها، دفع فاضلاب ساختمان ها بوده است. فاضلاب انسانی یکی از عوامل مهم تولید میکروب و باکتری است که همین موجب شکل گیری انواع بیماری ها در جوامع بشری بوده است. همچنین به علت انتشار بوی بد و نامطبوع، زندگی را تقریبا برای همه غیر ممکن می کند. به همین سبب از صدها  سال پیش تا کنون انسان بر این شد تا همیشه به فکر چاره ای برای دفع فاضلاب خانگی خود کند. 
حفر چاه فاضلاب شاید یکی از قدیمی ترین شیوه هایی بود که انسان ها برای دفع فاضلاب ساختمان ابداع کردند. عملکرد چاه جذبی بسیار ساده است. معمولا چاهی به عمق مشخص حفر می شود و در کف آن از طرفین انباره هایی برای انباشت فاضلاب نیز ایجاد می کنند. فاضلاب به داخل انباره ریخته و انباشت می شود. آب فاضلاب پس از مدتی از دیواره های چاه و انباره جذب زمین شده و آنچه باقی می ماند پس از مدتی تخلیه میشود.
اما این شیوه دفع فاضلاب که از قدیم تا به امروز مورد استفاده قرار میگیرد، دارای معایب بسیار زیادی است که در این مقاله ضمن بیان معایب چاه های فاضلاب ، روش های نوسازی و بازسازی چاه فاضلاب را عنوان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

معایب استفاده از چاه فاضلاب چیست؟

همان طور که گفته شد قدیمی ترین روش برای دفع فاضلاب های شهری استفاده از چاه های فاضلاب است. در کشور ایران با اینکه سیستم انتقال فاضلاب شهری مدت هاست که ایجاد شده است و در اختیار کلان شهرها قرار گرفته است، اما همچنان بسیاری از خانه ها و ساختمان ها از چاه فاضلاب برای دفع فاضلاب خود استفاده می کنند.

حفر چاه جدید و کول گذاری

چاه های فاضلاب جذبی دارای قسمت های مختلفی است که مهمترین آن انبار چاه است. هنگامی که چاه به ارتفاع مورد نظر حفر شد از دو طرف چاه و از کف چاه شروع به کندن انباره چاه می کنند. فاضلاب بعد از عبور از میله چاه وارد انباره ها شده و آنجا روی هم انباشته می شود. آب فاضلاب پس از مدتی از طریق خاک جذب زمین شده و باقیمانده در انباره می ماند. 
اما پس از چند سال چاه های فاضلاب پر میشوند و آنگاه است که مشکلات ساختمان ها شروع میشود. در ادامه به برخی از این مشکلات می پردازیم.

انتشار بوی بد و نامطبوع 

هنگامی که چاه فاضلاب پر می شود بوی بد و نامطبوعی در فضای ساختمان منتشر میشود. این بو ابتدا فضای پارکینگ و طبقات اول را شامل می شود. اما رفته رفته کل فضای ساختمان را در بر می گیرد. برای از بین بردن بوی بد و نم در خانه پیشنهاد می کنم مطلب تکنیک های از بین بردن بوی نم و رطوبت در خانه های قدیمی را حتما مطالعه کنید و از روش های آن استفاده کنید.

بوی بد چاه فاضلاب

سر ریز شدن چاه فاضلاب

یکی دیگر از مشکلاتی که چاه فاضلاب پس از پر شدن ایجاد می کند پر شدن و یا سر ریز شدن چاه است. هنگامی که چاه فاضلاب عمل جذب آب را به خوبی انجام ندهد، زودتر از زمان ممکن پر میشود و در نهایت سرریز میشود. سر ریز شدن چاه عامل خطرناکی برای یک ساختمان است چرا که علاوه بر انتشار بوی بد و نامطبوع، میکروب ها و بیماری ها، باعث خراب شدن دهانه چاه و حتی فروریختن چاه می شود. این مشکل علاوه بر خسارات مالی می تواند خسارات جبران ناپذیر جانی هم داشته باشد.

بازسازی چاه فاضلاب

هجوم حشرات موذی به ساختمان

چاه فاضلاب به دلیل رطوبت، تاریکی و آلودگی محل مناسبی برای زندگی انواع حشرات و جانواران موذی مانند سوسک و موش است. هنگامی که چاه فاضلاب قدیمی باشد و عدم جذب را خوب انجام ندهد زودتر از زمان ممکن پر شده و این موجب تولید مثل بیشتر حشرات و جانواران موذی و در نهایت هجوم آن ها به داخل ساختمان می شود. حشرات و جانواران موذی عامل اصلی انتشار ویروس ها، میکروب ها و انواع بیماری های خطرناک هستند. پیشنهاد می کنم برای مقابله با خطر احتمالی هجوم حشرات و جانواران مودی در ساختمان حتما مطالب تکنیک های کاربردی برای از بین بردن موش فاضلاب در خانه و 8 روش علمی برای خلاص شدن از شر سوسک های خانگی را مطالعه کنید.

سوسک آلمانی

بازسازی و ترمیم چاه فاضلاب

پس اگر همچنان از سیستم انتقال فاضلاب شهری برای دفع فاضلاب ساختمان خود استفاده نمی کنید و به جای آن از چاه فاضلاب استفاده می کنید، همین حالا اقدامات لازم جهت بازسازی و نوسازی چاه فاضلاب خود را انجام دهید. در ادامه این مطلب به روش های مختلف جهت بازسازی، پاکسازی و نوسازی چاه فاضلاب می پردازیم.

تخلیه چاه فاضلاب

جهت بازسازی و نوسازی چاه فاضلاب ابتدا باید چاه را به صورت کامل تخلیه کرد. تخلیه چاه فاضلاب معمولا با تانکر و دستگاه مکش انجام میشود. پس از مکش کلیه فاضلاب داخل تانکر ریخته شده سپس به مکانی دیگر منتقل میشود.

لایروبی چاه فاضلاب

بعد از انجام تخلیه چاه نوبت به تراش و لایروبی چاه فرا می رسد. دیواره و کف چاه فاضلاب پس از مدتی توسط چربی ها و دیگر مواد مسدود شده و به همین دلیل است که دیگر عمل جذب آب به خوبی انجام نمی گیرد.هنگام لایروبی چاه فاضلاب یک متخصص با تجربه به درون چاه رفته و شروع به تراشیدن دیواره و کف تراشی چاه می کند تا هنگامی که مجددا به خاک برسد. این عمل باعث می شود تا عمل جذب آب دوباره به خوبی انجام گیرد. سپس دیگر نخاله های باقیمانده در کف چاه بایستی تخلیه شود.

طوقه چینی

معمولا خاک های دهانه چاه سست تر از خاک های کف و انباره چاه است. به همین سبب دهانه چاه را تا ارتفاع مناسب (بستگی به نوع خاک چاه دارد) توسط آجر و سیمان دور چینی می کنند که به این عمل طوقه چینی نیز می گویند. طوقه از فروریختن دهانه چاه به داخل آن جلوگیری می کند.
در چاه های قدیمی و کهنه و یا چاه هایی که سر ریز شده اند، به طوقه دهانه چاه آسیب های جدی وارد شده است که بایستی توسط متخصصین مجرب تعمیر و یا دوباره چینی شود.

کول گذاری

امکان فروریختن دیواره های چاه به دلایلی مانند زلزله، رانش زمین، سست بودن خاک و ... بسیار زیاد است. جهت جلوگیری از ریزش دیواره و انباره چاه ها، استوانه های سیمانی یا بتونی متناسب با قطر میله چاه به نام کول وجود دارد که توسط متخصصین به دیواره چاه و انباره چاه چسبیده و از ریزش آن  جلوگیری می کند.
انواع کول بر 2 نوع است:

  1. کول دایره ای شکل که متناسب با میله چاه ساخته شده است.
  2. کول بیضی شکل که متناسب با انباره چاه ساخته شده است.

برای ترمیم و بازسازی چاه چه کنیم

برای نوسازی و تعمیر چاه و هر یک از مراحل ذکر شده در بالا به متخصصان مجرب و ماهر همراه با دستگاه های مدرن و مناسب نیاز است. شرکت تکسازه با بیش از 30 سال سابقه در بازسازی و حفر چاه خدماتی چون تخلیه و لایروبی چاه، حفر چاه جدید و بازسازی چاه های قدیمی، کول گذاری و طوقه چینی انواع چاه را به صورت کاملا تضمینی و با قیمتی برابر با نرخ اعلام شده اتحادیه برای تمامی همشهریان تهرانی و حومه تهرانی ارائه می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و برخورداری از خدمات شبانه روزی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

۷۷۶۸۲۱۴۹ - ۸۸۹۹۰۳۵۹ - ۸۸۶۱۱۵۶۷ ۶۶۴۰۱۴۴۳ - ۸۸۵۷۰۴۱۶ - ۵۵۸۵۲۴۰۰ ۴۴۳۰۵۱۸۸ - ۴۴۰۴۲۹۱۸ - ۳۳۱۹۰۴۲۱ ۲۶۷۰۷۴۴۵ - ۰۹۱۰۹۹۹۴۶۷۹