پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

بهترین روش های خانگی برای از بین بردن کپک روی دیوار

اگر شما وارد این صفحه شده اید حتما روی دیوار یا سقف خانه یا گوشه ای از محیط اتاق خود لکه های بزرگی از کپک و قارچ sad را مشاهده کرده اید و اکنون به دنبال روشی آسان و برق آسا برای از بین بردن این مشکل در خانه خود هستید. پس بهتر است که بگویم خوب جایی تشریف آوردید :)
عامل اصلی رشد کپک ها و قارچ ها در هر محیطی ، تاریکی ، رطوبت و دمای مناسب است که معمولا محیط خانه قابلیت فراهم کردن این موارد را برای به وجود آوردن کپک ها و قارچ ها دارد. 
قارچ ها و کپک ها علاوه بر انتشار بوی بد و نمایی زشت می توانند عاملی بسیار مهم برای تولید انواع میکروب ها و باکتری های خطرناک باشند که همین دلیل اصلی بروز بیماری هایی نظیر آسم برای افراد خانواده مخصوصا کودکان است. 
البته نگران نباشید با روش هایی که در ادامه این مقاله عنوان می کنم به راحتی می توانید کپک ها و قارچ ها را بر هر سطحی از بین ببرید و مانع رشد مجدد آن ها شوید. پس همراه ما باشید.

خانواده ای شاد در محیطی بهداشتی
اول پیشگیری بعد درمان

قبل از اینکه روش های از بین بردن قارچ ها و کپک ها را برای شما لیست کنم بهتر است تا با اقدامات پیشگیرانه ای که موجب جلوگیری از رشد و به وجود آمدن مجدد آنها میشود آشنا شوید. همان طور که گفته شد رطوبت یکی از عوامل مهم در به وجود آمدن کپک و قارچ است. پس آماده شوید تا رطوبت و نم خانه را با روش های زیر از بین ببریم.

خانه را در معرض تهویه هوا قرار دهیم

تهویه مناسب هوا در خانه منجر به چرخش هوا در خانه می شود که همین باعث جلوگیری از به وجود آمدن نم و رطوبت در خانه میشود. در روزهای آفتابی در صورت امکان درها و پنجره های خانه را باز کنید و رختخواب، پتو و بالش خود را زیر آفتاب پهن کنید تا رطوبت اضافی آن ها خشک شود. 

پهن کردن رختخواب در زیر نور آفتاب
رطوبت اضافی را با دستمال خشک کنید

در روزهای سرد به علت جابه جایی هوای سرد و گرم در خانه معمولا پنجره ها و دیوارها نم و رطوبت میگیرد. یعنی همان فرایند تقطیر که باعث به وجود آمدن قطره های آب روی دیوار و یا شیشه می شود. پس بایک دستمال خشک رطوبت ایجاد شده را خشک کنید.

سقف و دیوارها را عایق بندی کنید

رطوبت از خارج خانه مخصوصا در روزهای بارانی از سقف ها و دیوارها به داخل خانه نفوذ کرده و همین باعث میشود تا بعد از چند روز محل نم و رطوبت دچار قارچ زدگی و کپک زدگی شود. پس قبل از شروع فصل باران حتما دیوارها و سقف های خانه را بررسی کرده و در صورت لزوم آن ها را عایق بندی کنید. همچنین بعضا گرفتگی های راه های آب در پشت بام نیز باعث نفوذ آب از درها و پنجره ها می شود. پس هر از چند گاهی راه های آب را بررسی کنید و در صورت مسدود بودن، آن را برطرف نمایید.

عایق بندی سقف خانه

گرفتگی لوله های فاضلاب را برطرف نمایید

لوله های دفع فاضلاب آشپزخانه، حمام و توالت به مرور زمان دچار جرم گرفتگی شده و در دفع آب فاضلاب اخلال ایجاد می کنند. این گرفتگی ها چه جزئی و چه شدید باعث آسیب رسیدن به لوله ها شده که همین باعث نفوذ آب به دیوارها و سقف ها حتی از محل اتصلل لوله ها میشود. پس در صورتی که لوله های دفع فاضلاب گرفته است یا با روش های خانگی برای رفع گرفتگی لوله را برطرف کنید و یا با کارشناسان مجرب لوله بازکنی تماس حاصل نمایید.

تعویض لوله های آب

لوله های آب در ساختمان های قدیمی معمولا دچار فرسودگی و خوردگی شده اند که به مرور زمان باعث نشتی آب به دیوارها ، کف و سقف خانه می شوند. بنابراین پیشنهاد می کنم در زمانی مناسب لوله ها و شیرآلات خانه را بررسی کرده و در صورت نیاز آن ها را تعوض نمایید.

چگونگی تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

لباس های خیس را در داخل خانه خشک نکنید

بسیاری از افراد لباس های خیس را در داخل خانه پهن کرده تا خشک شوند. معمولا این کار در روزهای سرد پاییز و زمستان که تهویه هوا در خانه بسیار کم است باعث انتشار رطوبت در خانه می شود که همین زمینه ای مناسب برای رشد کپک ها و به دنبال آن قارچ ها میشود. 

لوله های آب گرم را عایق بندی کنید

لوله های آب گرم هوای سرد اطراف خود را تبدیل به آب می کنند و این رطوبت به دیوارهای مجاور لوله ها نفوذ کرده و ایجاد نم در آن ها می کند. لوله های آب گرم را حتما با پشم شیشه یا عایق مناسب دیگری بپوشانید تا هم گرمای آن هدر نرود و هم باعث ایجاد رطوبت نکند.

روش های از بین بردن قارچ و کپک سطوح

حالا که با روش های پیشگیری از بروز قارچ و کپک در داخل و خاج از خانه آشنا شدید حال آماده هستید تا با روش هایی آشنا شوید تا بتوانید از شر این جانواران میکروسکپی خلاص شوید. فقط دقت لازم را به عمل آوردی تا ابتدا منشا بروز را شناسایی و برطرف کنید و سپس اقدام به تیمز کردن محل مورد نظر نمایید. 

استفاده از سرکه سفید برای از بین برد قارچ ها

سرکه سفید با خاصیت اسیدی که دارد می تواند محل های سیاهی که در آن قارچ و کپک ها روییده اند را به راحتی تمیز و سفید کند.
برای استفاده از آن مقداری سرکه سفید را در محل مورد نظر اسپری کرده و بمدت 20 دقیقه منتظر بمانید و سپس باقیمانده را با دستمال و برس برطرف کنید.

طرز سرکه مالیدنروی دیوار
استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن کپک ها

شاید به جرات بتوان گفت جوش شیرین یکی از پر مصرف ترین موارد در یک خانه می تواند باشد. این ماده سفید جادویی خاصیت های گوناگونی نظیر آنتی باکتری، آنتی قارچ ، آتی کپک و ... غیره را دارد. یکی از دلایل استفاده از جوش شیرین در کفش برای از بین بردن بوی بد همین است. زیرا جوش شیرین علاوه بر خشک کردن رطوبت کفش باعث از بین رفتن میکروب های درون آن نیز می شود. 
پس برای از بین بردن لکه های سیاه روی دیوار یا سقف مقدار زیادی جوش شیرین را روی محل مورد نظر قرار دهید و بعد از 20 دقیقه آن را با یک دستمال پاک کنید.

استفاده از نمک دریا جهت خشک کردن رطوبت

نمک دریا از جمله موادی است که خاصیت جذب رطوبت بالایی دارد. نمک دریا علاوه بر جذب رطوبت می تواند جهت ضدعفونی کردن محل نیز استفاده شود. پس مقداری نمک دریا را در محل آسیب دیده قرار دهید و خاصیت پاک کنندگی شگفت انگیز آن را مشاهده کنید. همچینین می توانید جهت پیشگیری از ایجاد مجدد کپک ها مقداری از آن را در گوشه های خانه و کابینت ها و آشپزخانه قرار دهید.

استفاده از آب گرم و سفید کننده

یکی دیگر از روش های خوب و کاربردی برای از بین بردن کپک ها و قارچ ها استفاده از آبگرم همراه با سفیده کننده است. حدود 4 لیتر آب را همراه با 1 فنجان سفیدکننده مخلوط کرده و با یک برس محل آسیب دیده را تمیز کنید. می توانید این محلول را در محل های غیر قابل دسترس اسپری کنید. سفیدکننده با خاصیت پاک کنندگی قوی که دارد به راحتی همه قارچ ها و کپک ها را از بین میبرد.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد کپ ها و قارچ ها انواع مختلفی دارند که بسته به نوع آنها می توانند برای سلامتی انسان مضر باشند. پس حتما قبل از اقدام به تمیزکردن آنها موارد ایمنی را رعایت کنید. پوشیدن دستکش ، عینک و ماسک جهت جلوگیری از آلوده شدن بسیار الزامی است. همچنین بعد از تمیز کردن محل آسیب دیده یک الی دو روز محل را در مجاورت هوا قرار داده تا کاملا خشک شود. رطوبت باقیمانده می تواند دلیلی بر رشد مجدد کپ ها شود. بعد از خشک شدن کامل محل را با عایق یا رنگ های مقاوم در برابر آب بازسازی کنید.