پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

چگونه با روش های ساده و ارزان اجاق گاز شیشه ای را تمیز کنیم؟

از میان اجاق گازهای موجود در بازار، اجاق گازهای شیشه ای ظاهری بسیار زیباتر و خاص تری نسبت به دیگر اجاق گازها دارند که می توانند به هر آشپزخانه ای جلوه ای مدرن و زیبا بدهند و همچنین می توان به عنوان سطحی اضافی از آن ها در آشپزخانه استفاده کرد. 
اما این وسیله کاربردی نیز مانند دیگر وسایل داخل آشپزخانه مرتبا نیاز به نظافت دائم و منظم دارد تا بتواند زیبایی و کارایی خود را همیشه حفظ کند. معمولا این طور به نظر می رسد که اجاق گازهای شیشه ای به راحتی تمیز و نظافت می شوند اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این فقط برای زمانی است که غذا یا مواد تازه روی آن ریخته شده باشد. اگر همین مواد مدت زمان زیادی روی صفحه شیشه ای آن بماند و خشک شود آنوقت تمیز کردن آن کاری بسیار پیچیده و سختی میشود. چرا که اگر با دقت و با مهارت خاص این کار انجام نشود منجر به آسیب رساندن و یا خش انداختن روی سطح شیشه ای اجاق گاز میشود. 

چگونه با روش های ساده و ارزان اجاق گاز شیشه ای را تمیز کنیم؟
مواد شوینده و شیمیایی زیادی در بازار وجود دارد که به پاک کردن چربی های روی سطح شیشه ای کمک می کند. اما از آنجایی که این مواد شیمیایی هستند می توانند به پوست و سیستم تنفسی شما آسیب وارد کنند. پس بهتر است تا روش های آسان تر و بی خطرتری را برای این کار امتحان کنید. پس همچنان همراه ما باشید با معرفی روش های آسان و خانگی برای پاک کردن اجاق گازهای شیشه ای .

1- استفاده از سرکه سفید و جوش شیرین

جوش شیرین و سرکه سفید از جمله موادی هستند که نقش های گوناگونی در آشپزخانه ایفا می کنند. قدرت پاک کنندگی این دو مواد به قدری بالا است که اغلب در نظافت سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برای پاک کردن و تمیز کردن سطح اجاق گاز شیشه ای می توانید از این دو ماده استفاده کنید. البته دقت کنید که نباید این دو ماده را با هم ترکیب کرد. ترکیب کردن این دو ماده با یکدیگر تولید نوعی گاز می کند که می تواند برای سیستم تنفسی شما مضر باشد.

چگونگی نظافت اجاق گاز با سرکه سفید و جوش شیرین

همان طور که گفته شد از ترکیب کردن این دوماده با یکدیگر بایستی خودداری کنید. ابتدا کمی سرکه سفید را به روی سطح شیشه اجاق مخصوصا به روی جرم های باقیمانده از غذاها اسپری کنید و مدت کمی منتظر بمانید. سپس اجرام شل شده را با یک حوله به آرامی پاک کنید. سپس مقداری جوش شرین را روی سطح پخش کرده و سپس یک حوله ای که با آبگرم شسته شده را روی آن پهن کنید و مدتی منتظر بمانید. سپس به آرامی حوله و جوش شیرین زیر آن را به آرامی روی سطح شیشه مالیده تا جرم های باقیمانده از غذاها به آرامی پاک شود. و در آخر مجددا پس از شستن کامل جوش شیرین با حوله، مجددا مقداری سرکه سفید را روی سطح اسپری کنید و دوباره روی آن را پاک کنید تا سطح کاملا تمیز و براق شود.

اگر در تمیز کردن خانه و محل زندگی خود کمی بی حوصله هستید پیشنهاد می کنم مقاله تکنیک های تمیزکاری منزل برای افراد تنبل را مطالعه فرمایید.

اسپری کردن سرکه سفید روی اجاق گاز شیشه ای

ریختن جوش شیرین بر سطح گاز شیشه ای

حوله مرطوب شده را روی جوش شیرین ها پهن کنید
2- استفاده از نوشابه، سرکه و سیب زمینی

نوشابه تنها ماده غذایی است که هیچ ارزش غذایی نداشته ولی تا دلتون بخواهد خواص پاک کنندگی بسیار دارد. تکه های سیب زمینی را روی لکه ها و باقیمانده مواد غذایی خشک شده روی گاز بمالید. این کار را به با حوصله انجام دهید. سپس مقداری سرکه را روی آن ریخته و دقایقی را منتظر باشید تا خوب به خورد جرم روی گاز برود. سپس با یک دستمال تمیز آن را پاک کرده و سپس مقداری نوشابه را روی سطح شیشه اجاق گاز ریخته و پس از دقایقی آن را پاک کرده تا بقیه اجرام باقی مانده نیز از روی سطح گار پاک شود.

یک نکه سیب زمینی را روی شیشه اجاق گاز بمالید

تمیز کردن شیشه اجاق گاز با نوشابه
3- استفاده از آب ولرم و صابون

یک زمان خاص را به صورت روتین در نظر بگیرید و در آن زمان خاص اجاق گاز شیشه ای خود را با محلول آب ولرم و صابون و یک تکه ابر نظافت کنید. این کار باعث می شود تا چربی ها و مواد غذایی که هنوز کامل خشک نشده اند از سطح آن پاک شوند.

مخلوط آب و صابون برای پاک کردن شیشه اجاق گاز
می توانید با یک تیغ  بسیار نازک نیز مواد نیمه خشک را آرام و بادقت از روی سطح شیشه پاک کنید. دقت کنید که بی احتیاطی می تواند سطح شیشه را خراش دهد. 
همچنین هنگامی که مواد غذاییی و یا روغن روی سطح شیشه اجاق گاز ریخته شد بلافاصله آن را تمیز کنید و البته ابتدا اجازه دهید تا اجاق گاز کاملا خنک شود و سپس اقدام به نظافت آن کنید.

نتیجه گیری

همیشه و در همه حال ایمنی را در اولویت کار خود قرار دهید. برای نظافت منزل و آشپزخانه اگر از مواد شیمیایی استفاده می کنید حتما از دستکش، ماسک و عینک مناسب استفاده کنید. اگر موارد بالا برای تمیز کردن اجاق گاز  شیشه ای جواب نداد ناراحت و ناامید نشوید. دوباره و دوباره روندهای گفته شده را تست کنید تا شیوه صحیح انجام آن را یاد بگیرد.

امیدوارم که این مقاله باعث شود تا زندگی آرام ، ساده و پاکیزه ای را داشته باشید. اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا آن را با دوستان خود به اشتراک بذارید.