پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

مراحل گچ کاری ساختمان

گچ کاری به خصوص گچ کاری سقف در زمانی که مختص به پروژه های مهمی چون هتل ها، تالار ها و یا رستوران ها باشد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می شود. زیرا اگر گچ کاری خوب و تمیز انجام شود، تاثیر شگفت انگیز و خیره کننده ای در زیبایی فضای داخلی ساختمان دارد.
اهمیت گچ کاری خوب در معماری ساختمان غیر قابل انکار است. هنر گچ کاری هیچ گاه از معماری کنار گذاشته نشده و در طول زمان و مداوم همراه با گذر زمان در حال توسعه و تغییر بوده است و با تکنیک ها و معماری های جدید همگام شده است.
پیش از شروع گچ کاری  دقت کنید که گچکاری عملیاتی است که  بسیار ریخت و پاش دارد. از این رو بهتر است قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که تمامی فرش ها و موکت ها را جمع کرده اید و همچنین مبل ها و کابینت ها و یا سایر لوازم داخلی منزل را به وسیله پارچه پلاستیکی پوشانده اید تا اگر ملات بر روی آن ها ریخت مشکلی پیش نیاید. سپس تمامی برق و اتصالات برق را قطع کنید.
همچنین قبل از شروع گچ کاری برای آنکه کیفیت کار بالاتری داشته باشید بهتر است از میزان مکش دیوار اطلاع حاصل کنید تا بتوانید رو کار عالی ارائه دهید. میزان مکش دیوار امری بسیار مهم است زیرا گچ خود را به دیوار پیوند می دهد و هر چه این میزان بیشتر باشد کیفیت کار بهتر می شود.

مراحل گچ کاری ساختمان

مراحل گچ کاری ساختمان

رعایت نکات لازم و ضروری برای گچ کاری ساختمان در زیبایی آن تاثیر بسیار زیادی دارد. گچ کاری یا همان به اصطلاح عمومی سفید کاری علاوه بر آن که به مهارت ویژه نیاز دارد، ابزارها و وسایل استاندارد نیز احتیاج دارد. در ابتدا باید بدانید که دقیقاً چه وسایلی برای گچ کاری مورد نیاز است تا بتوانید زیباترین و بهترین گچ کاریی را اجرا کنید. هیچوقت فراموش نکنید که هرچقدر هم در کار گچ کاری ساختمان ماهر باشید و تبحر داشته باشید، بدون داشتن ابزار و تجهیزات ضروری و مناسب هرگز نمی توانید گچ کاری ساختمان را با کیفیت مطلوب و مورد نظر انجام دهید.
بیشتر بخوانید:
از بین بردن لکه های نم دیوار

وسایل مورد نیاز برای گچ کاری

گچ گچکاری، استامبلی، ماله، کاردک، لیسه، الک، شمشه
در مرحله بعد باید با توجه به دستور العمل های موجود گچ لازم برای گچ کاری را بسازید.
برای این کار ابتدا میزان ریختن آب مورد نیاز در استانبولی را باید بدانید. تصور کنید اگر یک دوم استانبولی را آب بریزید باید ۴ مشت گچ به آن اضافه کنید. در اینجا منظور مشت بزرگ است. سپس آب را به مدت ۲۰ ثانیه باهم هم می زنید تا مخلوط شوند. پس از 5 دقیقه دوباره این کار را تکرار کنید تا کم کم ملات از حالت مایع به جامد تبدیل شود.

نحوه گچ کاری ساختمان
پس از آنکه ملات کاملا آماده شد و از حالت مایع به جامد تبدیل شد، ملات را با استفاده از ماله به محل مورد نظر  اضافه کنید و با استفاده از شمشه اضافات آن را بگیرید تا بتوانید سطح را صاف کنید. البته توجه داشته باشید که برای این  که کار تمیز و با کیفیت در بیاید سرعت عمل بالا و تجربه نیاز است. در هنگامی که می‌خواهید ملات را با استفاده از ماله بر روی سطح بکشید فقط از پایین به بالا این کار را انجام دهید و همچنین دقت کنید که حتما و حتما ماله به صورت مورب نسبت به دیوار قرار بگیرد چرا که در غیر اینصورت سطح صاف و تمیز در نمی آید.
با تکرار گام بالا ضخامت گچ مورد نظر خود را تنظیم کنید.
سپس پودر گچ را الک کنید و  همانطور که توضیح داده شد، بسازید و یک لایه نازک بر روی سطح دیوار اضافه کنید. پس از آن تدریجی و به آرامی پرداخت بزنید. در پایان کار با استفاده از لیسه پلاستیکی تمامی سوراخ ها و ناصافی ها را گرفته و دوباره پرداخت بزنید.

گچ کاری ساختمان

مناسب ترین آب و هوا برای گچ کاری ساختمان

اگر دمای هوا زیر صفر درجه سانتی‌گراد باشد و اقدام به اجرای گچ کاری کنید، گچ یخ زده و در نهایت فاسد می شود. به همین دلیل بهتر است عملیات گچ کاری را در دمای بهتر انجام دهید و یا در زمان انجام آن پنجره و درب های ساختمان را عایق کرده و از لوازم گرمایشی مانند بخاری استفاده کنید. همچنین بهتر است در چنین شرایطی برای ساختن ملات از آب گرم استفاده کنید.

نحوه نگه داری از گچ کاری ساختمان

پس از آنکه کار گچ کاری به پایان رسید، باید از وارد کردن هرگونه ضربه و خدشه به سطح دیوار خودداری کنید تا گچ خود را بگیرد. برای جلوگیری از آسیب به گچ دیوار ها می توانید از کاغذ دیواری کمک بگیرید.