پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

آشنایی با اصلی ترین لوله های فاضلاب و انواع آن ها

فاضلاب یا پساب به بازمانده ها یا باقیمانده دوریزی های ساختمان های مسکونی، اداری، صنعتی یا بیمارستان ها که عمدتا به شکل مایع هستند گفته می شود که معمولا توسط لوله های انتقال فاضلاب در مخزن فاضلاب، چاه فاضلاب یا به سمت سیسستم تصفیه فاضلاب شهری هدایت می شوند.
دفع فاضلاب جهت پیشگیری از بیماری ها و رعایت اصول بهداشت همواره برای انسان معضلی بزرگ بوده که قدمت آن به حدود 2000 سال پیش می رسد. اولین اختراع بشر برای دفع پسماندهای آب ساختمان های خود چاه های فاضلاب جذبی بود که بعد ها با ابتکارات جالب تر توانست آن را ارتقا بخشد. این سیستم به این گونه بود که زمین را تا ارتفاع معینی بسته به نوع جنس و مقاومت خاک حفر می کردند و در انتهای چاه نیز به اندازه معنی به طرفین را می کندند تا انباره ای در زیر چاه جهت انباشته شدن فاضلاب ایجاد کنند. فاضلاب ساختمان ها پس از عبور از لوله های دفع فاضلاب به داخل این چاه ها ریخته میشد و آب آن توسط خاک جذب شده و اینگونه توانستند فاضلاب ساختمان خود را مدیریت کنند.

دفع فاضلاب صنعتی در طبیعت
اما مشکلات مهمتری مانند فاضلاب های صنعتی و بیمارستانی که حاوی مواد شیمیایی و انواع میکروب ها بودند باعث وارد کردن صدمات جبران ناپذیر به منابع مهم زیرزمینی از یک طرف، و ریزش و خراب شدن چاه های فاضلاب و نیاز به کول گذاری و طوقه چینی و تخلیه مکرر چاه های فاضلاب از  طرف دیگر سبب شد تا سیستم انتقال فاضلاب شهری و تصویه فاضلاب پدید آید. 
فاضلاب های صنعتی و همچنین خواص شیمیایی مواد داخل فاضلاب باعث خوردگی و زنگ زدگی لوله ها میشوند به همین دلیل به مرور زمان لوله های زیادی جهت انتقال فاضلاب پدید آمدند که در برابر این مواد مقاوم بوده و باعث نشتی و خرابی نشوند. در این مقاله قصد داریم تا چند نوع لوله فاضلاب رایج جهت انتقال فاضلاب را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

لوله های سیمانی و بتونی

لوله های سیمانی و بتنی یکی از مقاومترین و بهترین لوله های انتقال فاضلاب هستند که به دلیل قطر زیادی که دارند دچار گرفتگی نشده و همچنین مواد چربی و غیره به دیواره آن ها نمی چسبد. پس هیچ گاه نیاز به لوله بازکنی نیازی نخواهید داشت. البته از این لوله ها به هیچ عنوان در شبکه ساختمانی نمی توان استفاده کرد و به دلیل استحکام در برخورد با مواد شیمیایی، حرارت و مواد اسیدی بهترین گزینه برای استفاده در شبکه انتقال فاضلاب شهری هستند. همچنین این لوله ها در برابر وزن زیاد و فشار بالا مقاوم هستند و دچار خوردگی نمی شوند.
ضمنا یکی دیگر از دلایل استفاده از این لوله ها هزینه های بسیار پایین تر نسبت به فلز و پلاستیک است که باعث شده جهت انتقال فاضلاب شهری به تصفیه خانه ها از این لوله ها استفاده کنند.

لوله فاضلاب سیمانی و بتنی

لوله های PVC یا پلاستیکی

از رایج ترین لوله های فاضلاب استفاده شده در ساختمان ها می توان به لوله های پلاستیکی یا PVC اشاره کرد که دارای وزن بسیار پایین و مقاومت بالا هستند. جنس این لوله ها به شکلی است که در مقابل پوسیدگی و خوردگی مقاوم هستند و همین نیز دلیل محبوبیت این لوله ها است.
البته این لوله ها معایبی هم دارند که عمده ترین آن ها تغییر شکل دادن در مقابل حرارت و آسیب پذیر بودن در مقابل اسیدهای لوله بازکنی هستند. به همین دلیل هنگام گرفتگی لوله نبایستی از روش های خانگی لوله بازکنی برای رفع گرفتگی استفاده کرد. همچنین لوله بازکن ها جهت چاه بازکنی بایستی از دستگاه های مخصوص مانند دستگاه لوله بازکنی با فنر یا دستگاه کمپرسور هوا استفاده کنند.

لوله های pvc

لوله های چدنی و استیل

در قدیم و قبل از پیدایش لوله های پلاستیکی مانند لوله پلیکا معمولا از لوله های فلزی برای انتقال آب و فاضلاب استفاده می کردند. لوله های فلزی چدنی و استیل از پرکاربردترین و محبوب ترین لوله های فلزی به حساب می آمدند. چرا که دوام و استحکام آن ها از دیگر فلزات بیشتر بوده است. لوله های چدنی دارای مقاومت بسیار بالا و تحمل زیاد در مقابل فشار و حرارت است. مشکل لوله های چدنی وزن بسیار بالای آن است که این مشکل را لوله های استیل به خوبی جبران کرده اند. لوله های استیل علاوه بر استحکام بالا دارای وزن به مراتب پایین تری هستند و استفاده از آن ها رواج بیشتری دارد.
البته مشکل اصلی لوله های فلزی واکنش پذیری با آب و هوا و دیگر مواد شیمیایی است که همین باعث میشود تا زود زنگ بزنند و خورده شوند.

لوله دفع فاضلاب چدنی