پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

8 روش علمی برای خلاص شدن از شر سوسک های خانگی

سوسک های خانگی

شاید به جرات بتوان گفت ترسناک ترین حشره موذی که قوی ترین مردان را را هم فراری می دهد سوک خانگی یا سوسک آلمانی است. حتی تصور اینکه سوسک به انسان نزدیک هم شود نیز وحشتناک است. البته اغلب افراد با دیدن سوسک ابتدا می ترسند و سعی می کنند با جارو یا دمپایی به آرامی نزدیک سوسک آشپزخانه شده و او را مورد ضربه قرار دهند. اما وای به روزی که همین سوسک ها پر دار باشند و اونموقع حکم یک اژدهای پرنده را به خود می گیرند. به قول قدیمی ها پیشگیری بهتر از درمان است. یعنی اگر روزی سوسکی را در محلی دیدید مطمئن باشید که تعداد زیاد دیگری نیز در محل های مخفی خانه مانند پشت دیوار ها یا لای درزها کمین کرده اند. سوسک های خانگی به علت ورود و تغذیه از چاه فاضلاب حامل انواع میکروب های بیماری زا هستند و به هر نحوی بایستی از ورود و جمع شدن آن ها در خانه جلوگیری کرد.
در این مقاله سعی کردیم تا روش های مختلفی را جهت مبارزه و جلوگیری از ورود این حشرات موذی به منزل خدمت شما ارئه دهیم.

مراحل رشد سوسک خانگی

سوسک آشپزخانه را بیشتر بشناسید

سوسک خانگی یا سوسک آلمانی از جمله حشراتی هستند که معمولا در خانه با انسان زندگی می کنند. این سوسک ها معمولا روزها در مکان های تاریکی مانند چاه فاضلاب، پشت دیوارها، بالای سقف های کاذب و لای درز کفپوش ها استراحت می کنند و شب ها برای جستجوی غذا در خانه به راه می فتند.
غذای اصلی سوسک های خانگی معمولا پسماند غذای انسان، فضولات و مواد غذایی شیرین را هستند. سوسکهای آشپزخانه معمولا حشراتی تشنه هستند و هرجا آبی جمع شده باشد آن ها را می توان آنجا یافت.

غذای سوسک های خانگی

چگونه از جمع شدن این سوسک ها جلوگیری کینم

پس در درجه اول قبل از یادگیری مبارزه با این حشرات بایستی به بهداشت محیط خانه خود اهمیت دهید. موارد زیر می تواند از جمع شدن و ورود سوسک ها به محیط خانه جلوگیری کنند.

  • مرتبا خانه را جارو کرده و تمیز نگه دارید. غذا های باقیمانده را در ظرفهای درب دار نگه داری کنید تا بوی آن موجب جمع آوری حشرات نشود. اگر حیوان خانگی دارید مراقب مکانی که مدفوع یا ادرار می کند باشید و آن محل را همیشه پاکیزه نگه دارید.
  • اگر در خانه های قدیمی زندگی می کنید و از چاه فاضلاب برای دفع فاضلاب استفاده می کنید حتما به موقع تخلیه چاه و لایروبی چاه را انجام دهید. پر شدن چاه فاضلاب سبب می شود تا این حشرات از راه چاه به خانه هجوم آورند.
  • معمولا گرفتگی های لوله فاضلاب نیز سبب جمع شدن فاضلاب در لوله شده و همین باعث زیاد شدن این سوسک ها می شود. پس هنگام گرفتگی لوله حتما از لوله بازکن با تجربه و مطمئن بهره ببرید.
  • تا جایی که امکان دارد بایستی درزها و شکاف های خانه را شناسایی و با مواد مناسب اقدام به درز گیری کنید.
  • اصلی ترین راه ورود این حشرات به منزل سوراخ های چاه فاضلاب دسشویی ، حمام و آشپزخانه است. حتما این محل ها را با درپوش و توری مناسب مخصوصا در هنگام شب ببندید.
  • سوسک حامل میکروب های بیماریزای زیادی هستند. معمولا این میکروب ها را از  طریق شاخکها، پاه ها، و دستگاه گوارش خود در سطح خانه پراکنده می کنند. این میکروب ها به شیوع بیماری هایی مانند سل، فلج اطفال، وبا و مسمومیت های غذایی کمک بسیاری می کند. پس هنگام مشاهده این سوسک ها محل تردد آن ها را ضدعفونی کنید.
  • وسایل چوبی قدیمی را دور بریزید و انباری ها را تمیز و خشک نگه دارید.
  • اطراف سطل زباله رو تمیز نگه دارید و حتما از درب سطل زباله برای پوشش روی آن استفاده کنید
  • سوسک ها همیشه تشنه هستند. پس سینک ظرفشویی و دسشویی را خشک نگه دارید و شیرهایی که چکه می کنند را تعمیر کنید.

حال با رعایت موارد بالا نیز امکان مشاهده این سوسک ها باز هم است. پس در ادامه روش هایی برای جلوگیری از افزایش این سوسکها و از بین بردن ها ارائه می دهیم.

شکل مدفوع سوسک های خانگی

شکل مدفوع سوسکهای خانگی

از چه چیزهایی برای از بین بردن سوسک ها استفاده نکنیم؟

معمولا افراد برای از بین بردن سوسک ها از موادی استفاده می کنند که با توجه به رعایت نکردن برخی موارد ایمنی می تواند به خود انسان نیز صدمه وارد کند. پس استفاده از این مواد را متوقف یا محدود کنید و هنگام استفاده از این مواد نکات ایمنی را حتما رعایت کنید.

استفاده از اسپری حشره کش

اسپری های حشره کش معمولا پر استفاده ترین نوع سم برای از بین بردن انواع حشرات است. اما استفاده از این اسپری ها در محیط های بسته می توانند باعث مسمویت خود انسان و آسیب به سیستم تنفسی افراد مخصوصا کودکان شود. ضمنا تخم سوسک ها دارای محافظ بسیار سختی است که از ورود سم به داخل تخم جلوگیری می کند.

اسپری سوسک کش

استفاده از قرص های حشره کش

قرص های حشره کش هم مانند اسپری ها هنگامی که از منافذ خود خارج می شوند در محیط پخش می شوند و باعث مسمویت انسان نیز میشوند. اگر می خواهید از قرص های حشره کش استفاده کنید محیط قرارگیری این قرص ها بایستی برای مدت طولانی خالی بماند و همچنین مراقب حیوانات خانگی و کودکان جهت جلوگیری از خوردن این قرص ها باشید.

استفاده از نفت و گازوییل

بعضی افراد نیز درون چاه های فاضلاب از نفت یا گازوییل برای کشتن این حشرات استفاده می کنند. اشکال استفاده از نفت برای از بین بردن سوسک این است که حتما برای کشتن آنها بایستی نفت را مستقیم روی سوسک بریزید تا از بین برود. در غیر اینصورت بوی نفت مدتی سوسک ها را فراری می دهد و بعد از مدتی مجددا بر می گردند. همچنین بیشتر سوسک ها درون دیوار ها و سقف ها زندگی می کنند که ریختن نفت در آن محل ها غیر ممکن است.

کشتن سوسک به صورت مستقیم

گاها دیده می شود که افراد مستقیما اقدام به کشتن سوسک ها می کنند که این امر نیز امکان پراکنده شدن میکروب درون خانه رو به شدت افزایش می دهد. اگر سوسکی را مستقیم کشتید حتما محل کشته شدن  را به دقت پاکیزه و ضدعفونی کنید.

Your browser doesn't support video.
Please download the file: video/mp4

روش های موثر و خانگی برای از بین بردن سوسک ها

بسیار خب حالا که از روش های خطرناک و قدیمی برای از بین بردن سوسک های خانگی مطلع شدید قصد داریم تا شما را با انواع بهتری از روش های خانگی و آسانتر و همچنین مناسبتر جهت مبارزه و از بین بردن سوسکهای خانگی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

استفاده از اسید بوریک برای از بین بردن سوسک ها

اسید بوریک جهت شستشو در داروخانه ها یافت می شود و مقدار کم آن به انسان آسیبی وارد نمی کند. پس می تواند سم خوبی برای از بین برد سوسک ها باشد. مقداری اسید بوریک را با شکر مخلوط کرده و در محل هایی که سوسک ها را دیده اید بریزید. البته باز هم نکات ایمنی را رعایت کنید و مراقب نزدیک شدن  کودکان و حیوانات خانگی به این مواد باشید.

مخلوط اسید بوریک و شکر

استفاده از محلول آب و صابون برای خفه کردن سوسک ها

از آنجایی که سوسکها از پوست خود برای نفس کشیدن استفاده می کنند می توانید مقداری آب و صابون را محلول کرده و سپس به روی سوسک ها اسپری کنید. این محلول باعث بسته شدن راه تنفسی سوسک ها شده و آن ها را در عرض چند دقیقه خفه می کند.

اسپری نعنا سوسک ها را می کشد و محل را خوشبو می کند

یک روش سنتی و جالب برای از بین بردن سوسک ها استفاده از اسپری نعنا است. تحقیقات نشان داده که سوسک ها از نعنا به شدت متنفر هستند و این ماده باعث مرگ آن ها میشود. شما می توانید این اسپری را به راحتی در منزل درست کنید. به این صورت که مقداری نعنا از هر نوعی را داخل یک اسپری ریخته و آن را با آب و صابون پر کنید و کاملا اسپری را تکان داده و در محل های ورود و خروج سوسک ها اسپری کنید. این فرایند هم به کشته شدن سوسک ها کمک می کند و هم باعث خوشبو شدن محیط نیز می گردد.

با تفاله قهوه به جنگ سوسک ها بروید

اگر شما هم از نوشیدنی قهوه در خانه استفاده می کنید می توانید از تفاله باقیمانده قهوه برای از بین بردن و جلوگیری از ورود سوسکها به خانه استفاده کنید. تفاله قهوه سوسک ها را می کشد و بوی آن سوسک ها را فراری می دهد. پس تفاله قهوه را برداشته و در محل های ورود و خروج سوسک ها بریزد. حتی می توانید آن ها را داخل سقف های کاذب و لای درز دیوار ها ریخته و شاهد از بین رفتن سوسک ها شوید.

از سیر برای فراری دادن سوسک ها استفاده کنید

بوی تند سیر حتی برای انسان هم غیرقابل تحمل است. سوسک ها از بوی سیر خیلی نفرت دارند. چدن حبه سیر را در محل های ورودی سوسک ها قرار دهید. بوی سیر فورا در محل درزها می پیچد و سوسک ها را فراری می دهد.

نتیجه گیری

سوسک های آشپزخانه و دیگر حشرات موذی ناقل انواع بیماری های مسری به انسان و دیگر حیوانات هستند. البته وجود این حشرات در  طبیعت باعث توازن در نظام طبیعی هستند و نبود سوسک نیز خود باعث شیوع آلودگی ها می شود. اما همزیستی این سوسک ها در خانه با انسان بسیار خطرناک است پس حتما بایستی بهداشت خانه و محیط را همیشه رعایت کنیم و البته تا جای ممکن از ورود این حشرات به خانه جلوگیری کنیم تا مجبور نشویم آن ها را نابود کنیم.