پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

چگونگی تشخیض ترکیدگی لوله با دستگاه

شاید به جرات بتوان گفت که بدترین معضلی که برای ساکنان یک خانه یا ساختمان می تواند پیش بیاید ترکیدگی یا نشتی لوله های آب است. زیرا علاوه بر خرابی قسمتهایی از ساختمان می تواند هزینه پرداخت پول آب را نیز برای اهالی ساختمان داشته باشد.ترکیدگی لوله های آب گاهی به سادگی تشخیص داده شده و مشکل رفع می شود. اما گاهی نشانه های اولیه برای لوله های توکار مشخص نمی شود و مشکل زمانی معلوم می شود که کار از کار گذشته و ساکنان یا متوجه خرابی دیوار یا کف ساختمان شده و یا از متوجه هزینه بالای پول آب ماهیانه شده و سپس متوجه ترکیدگی لوله می شوند. در این مقاله ابتدا به بررسی علت های ترکیدگی و نشتی لوله های آب می پردازیم و سپس با نحوه تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه آشنا می شویم.

تشخیص و رفع ترکیدگی لوله
علت ترکیدگی لوله و نشت لوله آب ساختمان

ترکیدگی و نشت لوله آب ساختمان دلایل زیادی دارد. اغلب افراد بر این باورند که ساختمان های جدید با لوله های مدرن هیچگاه دچار ترکیدگی لوله و نشت آب نمی شوند و این مشکل فقط برای خانه های قدیمی پیش می آید. اما دلایلی برای ترکیدگی لوله وجود دارد که باعث می شود حتی خانه های مدرن نیز به این مشکل دچار می شوند.

عمده ترین دلایل ترکیدیگی و نشت لوله عبارتند از:

 • گاهی لوله توسط لوله کش بیش از حد معین حدیده می شود که همین امر هنگام فشار آب بالا باعث نشتی لوله میشود.
 • قرار دادن لوله های فلزی در خاک آهکی،خاک مرطوب یا محلهایی که باعث واکنش فلز با آب و هوا شده که باعث خوردگی لوله شده و در نهایت منجر به ترکیدگی لوله می شود.
 • قرار دادن دو لوله فلزی غیر همنجنس در مجاور هم که باعث واکنش شیمیایی بین دو فلز شده و به مرور زمان موجب خوردگی لوله و در نهایت ترکیدگی لوله می شود.
 • به کاربردن اتصالات نامناسب در لوله های های پلیکا و چند لایه باعث نشتی آب می شود.
 • لوله های فلزی آبگرم مخصوصا لوله های شوفاژ مورد انبساط و انقباض زیاد قرار می گیرند که همین باعث شل شدن اتصالات و در نهایت نشتی آب می شود.
 • در زمانهای خاص مثلا شب ها که مصرف آب شهری کم شده و فشار آب عمومی لوله های آب بالا می رود باعث افزایش ناگهانی فشار آب در لوله ها میشود. اگر لوله ها دارای گرفتگی لوله باشند می تواند منجر به ترکیدگی لوله شوند.
 • استفاده از لوله های آهنی و گالوانیزه به جای لوله های پلاستکی و پنج لایه
 • استفاده از لوله های پلیکای نامرغوب باعث از بین رفتن لوله در اندک زمان میشود.
 • عدم آب بندی دقیق و صحیح توسط لوله کش
 •  عدم عایق کاری مناسب در فصل سرما و فشار زیاد سیال (مایع) درون لوله که باعث ترکیدگی لوله می شود.

تشخیص گرفتگی لوله با دستگاه مادون قرمز

روش های تشخیص ترکیدگی لوله

در مورد تشخیص ترکیدگی لوله آب روش های زیادی وجود دارند. برخی از این روش ها توسط افراد معمولی قابل تشخیص هستند که به روش های خانگی برای تشخیص ترکیدگی لوله معروف هستند. اما گاهی ترکیدگی علائم و نشانه های ظاهری ندارند که حتما باید توسط کاشناسان باتجربه و توسط تجهیزات مدرن شناسایی شوند. به این نوع روش تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه می گویند. در ادامه این دو مورد را با هم بررسی می کنیم.

علائم ظاهری ترکیدگی یا نشت لوله

علائم ترکیدگی لوله گاهی به صورت ظاهری خود را نشان می دهند. متداول ترین این علائم خیس شدن سطوح مختلف مانند کف یا دیوارها است. لوله های کارشده در دیوار و کف ساختمان در صورت نشتی یا ترکیدگی باعث نم دار شدن آن سطح می گردد. نم دار شدن معمولا خود را با تغییر رنگ قسمتی از سطح نشان می دهد و گاهی با ترک خوردن، بادکردن ریختگی بخشی از آن نیز می توان پی به نم دار شدن دیوار یا کف برد. با مشاهده این علائم و لمس آن می توان به مقدار نم موجود در سطح پی برد.
لوله هایی که در کف ساختمان کار گذاشته می شوند در صورت نشتی یا ترکیدگی باعث خیسی کف و لق شدن کفپوش ها می شوند. حتی امکان دارد آب به سقف طبقه پایین نیز نفوذ کرده و باعث چکه کردن آب، نم دار شدن سقف و یا ریختگی سقف نیز شوند.
توجه داشته باشید که گاهی صدای چکه یا شره آب نیز می تواند یکی از علائم ظاهری باشد. برای این منظور خانه را در سکوت کامل قرار دهید و از بسته شدن تمامی شیرهای آب مطمئن شوید و گوش فرا دهید. اگر صدای چکه آب شنیدید احتمال نشتی یا ترکیدگی آب بسیار بالا میرود.

دیوار نم دار
استفاده از کنتور آب برای تشخیص ترکیدگی لوله

نشتی یا ترکیدگی لوله گاهی به صورت جزئی رخ می دهند و همین باعث می شود تا علائم ظاهری دیرتر پدیدار شوند. اگر مشکوک به ترکیدگی آب هستید میتوانید برای مطمئن شدن از کنتورهای آب استفاده کنید. به این صورت که ابتدا تمامی شیرهای آب را ببندید و از خاموش بودن لوازم خانگی مانند یخچال، ماشین لباس شویی یا ماشین ظرفشویی که از آب استفاده می کنند مطمئن شوید. سپس شماره روی کنتور را یادداشت کرده و بعد از مدت یک دقیقا مجددا شماره یادداشت شده را با شماره فعلی مقایسه کنید. اگر تغییری حاصل شده بود احتمال ترکیدگی و نشتی لوله نیز زیاد میشود.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

اما اصولی ترین راه تشخیض ترکیدگی لوله با دستگاه است. تشخیص این مشکل به روش سنتی باعث خرابی های زیاد می شود. اما توسط دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله می توانید محل دقیق نشتی یا ترکیدگی را مشخص کرده و با خرابی جزئی اقدام به رفع آن کنید.
در ادامه به معرفی برخی از این دستگاه ها میپردازیم.

دوربین حرارتی

دوربین حرارتی یکی از متداول ترین دستگاه ها برای تشخیص ترکیدگی لوله است. دوربین حرارتی با دارابودن فیلترهای حرارتی مختلف می تواند نشتی یا ترکیدگی لوله های آب در مکان های مختلف مانند موتورخانه، دیوار و ... را حتی از پشت دیوار یا کف تشخیص دهد.

دوربین حرارتی
دستگاه مادون قرمز

دستگاه های مادون قرمز مجهز به یک فرستنده و یک گیرنده امواج هستند که همگی درون یک جعبه تعبیه شده اند. این دستگاه بهترین دستگاه برای تشخیص ترکیدگی لوله و نشتیابی لوله در عمق چند متری زمین هستند. این دستگاه ها با ارسال و دریافت امواج مسیر لوله را تعیین می کنند و حتی قادر به تشخیص محل دقیق ترکیدگی و یا نشتی لوله نیز هستند.

دستگاه مادون قرمز برای تشخیص ترکیدگی لوله
بهترین کار جهت تشخیص ترکیدگی و تعویض لوله چیست؟

همیشه از قدیم گفتند "کار را به کاردان بسپارید". با مشاهده علائم ترکیدگی لوله ابتدا فلکه اصلی آب را بسته و سپس با کارشناسان مجرب در این حوزه تماس بگیرید. این کارشناسان با تجربه توسط دستگاه های مجهزی که دارند میتوانند محل دقیق ترکیدگی را تشخیص داده و با تخریب اندک و جزئی اقدام به رفع این مشکل کنند. این کار علاوه بر تخریب کمتر نیز هزینه بسیار پایینتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد. 

چرا ما را انتخاب می کنید؟

 • شرکت خدمات ساختمانی تکسازه با بیش از 30 سال تجربه و با بهره گیری از مجرب ترین نیروهای فنی، خدماتی مانند بازسازی خانه، تشخیص ترکیدگی لوله، لوله بازکنی، تخلیه و حفرچاه ، بازسازی و تعمیر چاه فاضلاب ، حفر چاه فاضلاب جذبی ، نصب و تعویض توالت ایرانی و فرنگی، نصب توالت فرنگی دیواری، نصب پکیج دیواری، گچ کاری و … را به مشتریان خود ارائه می دهد.
 • تیم متخصص و مجرب تکسازه در 24 ساعت شبانه روز در سریعترین زمان بصورت کاملا بهداشتی و مکانیزه مشکل شما را با بهترین شیوه رفع می کند.
 • شرکت تکسازه شما را تنها نمی گذارد و بابت تمامی خدماتی که ارائه می دهد به شما ضمانت می دهد.
 • متخصصان این شرکت با تجهیزاتی مدرن اقدام به تشخیص گرفتگی و یا ترکیدگی لوله می کنند و در کمترین زمان و مهارت اقدام به لوله بازکنی می کنند.
 • شرکت تکسازه در کلیه مناطق تهران و حومه تهران دارای دفتر کار می باشد که این خود علت اصلی سرعت در خدمات رسانی به کلیه مناطق تهران و حومه شهر تهران می شود.

چگونه با تکسازه تماس بگیریم؟

برای بهره مندی از خدمات شرکت تکسازه کافیست با یکی از تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید:

77682149 - 88570416
66401443 - 55852400
44305188 - 33190421