پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

همه چیز در مورد گیاهان آکواریومی و نگهداری از آنها

گیاهان آکواریومی

زمانی آکواریوم ها فقط مکانی برای رشد و پرورش ماهی های زینتی بودند. اما با گذشت زمان امروزه نه تنها ماهی ها بلکه گیاهان مختلف آبزی هم در آکواریوم ها پرورش داده می شوند و نگه داری از آنها به صورت رشته ای علمی و برای بسیاری به شکل یک سرگرمی مفید در آمده است. تا آنجا که بعضی آکواریوم ها صرفا انواع گیاهان را در خود دارند و خبری از ماهی در آنها نیست.  کاشت گیاهان آکواریومی در گلدان یا خود آکواریوم انجام می شود. گیاهانی که در گلدان کاشته می شوند پس از رشد کافی و به دست آوردن شرایط مناسب به آکواریوم منتقل می شوند.

مزایای گیاهان آکواریومی

گیاهان آکواریومی علاوه بر ایجاد زیبایی، اکسیژن کافی برای ماهی ها را نیز فراهم می کنند و با وجود آنها دیگر نیازی به پمپ هوا  نیست. گیاهان آکواریومی مانع از به وجود آمدن جلبک می شوند و همچنین نیترات را از آب حذف می کنند و باعث بالا رفتن کیفیت آب می شوند. کاربرد دیگر آنها در فیلتر کردن مواد زاید است که برای ماهی ها مضر هستند. گیاهان آکواریومی همچنین میزبان خوبی برای باکتری هایی هستند که مواد زاید را از بین می برند. 
این گیاهان همچنین باعث احساس امنیتی که ماهی ها به آن نیاز دارند می شوند. ماهی ها به طور غریزی نیاز دارند که پنهان بشوند حتی اگر هیچ موجودی در آکواریوم نخواهد به آنها حمله کند. همچنین با وجود آنها محیط مناسبی برای تولید مثل و ترغیب آنها به تکثیر فراهم می شود. استفاده از نور های مصنوعی متداول تر است. بسته به سایز آکواریوم و حجم آن می توان توان مصرفی لامپ ها را در نظر گرفت. معمولا برای هر دو یا سه لیتر آب یک وات توان کافی است.

گیاهان آکواریومی و ماهی ها

ابزار مورد نیاز برای راه اندازی یک آکواریوم گیاهی

  • بستر: به عنوان انبار غذایی برای ریشه ها استفاده می شود وابتدا کف آکواریوم ریخته می شود. می توانید نوع شن و ماسه و رنگ آن را به دلخواه انتخاب کنید. یکی از بهترین بسترها شن و ماسه ی شسته شده با سنگریزه است. شن و ماسه به تنهایی باعث تهویه ی کم بستر و کمبود اکسیژن گیاه می شود برای همین باید از سنگریزه استفاده شود. سنگریزه ها نباید بزرگ باشند و زاویه های تیز داشته باشند چرا که باعث پارگی ریشه های گیاهان می شوند. استفاده از خاک علیرغم بیشتر بودن موادمغذی آن کار درستی نیست، چون باعث گل آلودگی آب و مرگ ماهی ها می شود.
  • خاک آکواریومی: نوعی ماده ی طبیعی آتشفشانی است و دارای دانه های ریز است. سایز مناسب دانه ها 2 تا 3 میلی متر است. خاک آکواریوم  pH آب را کاهش می دهد و مانع از اسیدی شدن آن می شود.
  • مواد مغذی: که تمام مواد ریزمغذی (مثل آهن، منگنز، کلر، مس، برم، مولیبدن، کبالت و نیکل) را دارد و برای تمام گونه های گیاهان آکواریومی توصیه می شود. مواد مغذی خاص، تمام مواد درشت مغذی را هم دارند و برای آکواریوم هایی با تعداد گیاهان زیاد مناسب هستند. هر دوی آنها بارورکننده های مایعی هستند که به طور مرتب و مستقیما در آب ریخته می شوند. منظور از مواد درشت مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. گیاهان آکواریومی از طریق برگ ها و ریشه ها آنها را جذب می کنند. برای همین بارور کننده ها می توانند در آب حل شوند و یا در بستر شنی فرو برده شوند. بعضی گیاهان از طریق ریشه ها و بعضی از طریق برگ ها و ساقه مواد مغذی را جذب می کنند و بعضی هم از همه ی راه ها. میزان استفاده از مواد مغذی بارورکننده به فاکتور های مختلفی مثل: شدت نور و نحوه ی ایجاد آن، تعداد نوع ماهی ها، نوع و تعداد گیاهان، عمق کاشتن آنها، تعداد دفعات عوض کردن آب، سایز آکواریوم و ... دارد. یکی از نشانه هایی که به شما کمک می کند مقدار مواد مغذی تان را به دست بیاورید رشد جلبک هاست. در صورت زیاد شدن آنها باید نوع و مقدار استفاده از آنها را تغییر دهید.
  • نمونه ای از قرص های مغذی برای گیاهان آکواریومی
  • کپسول های مغذی: برای گیاهان بزرگ و با رشد سریع مناسب هستند و کیفیت رشد و رنگ های آنها را تنظیم می کنند. توسط انبر مخصوص 3-4 سانتی متر به داخل شن مستقیما نزدیک ریشه ها  فرو برده می شوند تا امکان تغذیه ی سریع آنها را فراهم کنند. در حقیقت همان بارورکننده ها به شکل فشرده شده هستند و اگر بستر مورد استفاده ی شما شن و ماسه است بهتر است از این کپسول ها استفاده کنید. 
  • کربن دی اکسید: یکی از اصلی ترین ملزومات گیاهان آکواریوم است. بدون آن گیاهان آکواریومی قادر به انجام فتوسنتز نیستند و مجبورند از کربن دی اکسید آزاد شده توسط ماهی ها و باکتری های داخل آکواریوم استفاده کنند که برایشان کافی نیست. توصیه می شود از کربن دی اکسید فشرده استفاده کنید و به قدری از آن استفاده کنید تا  pH مورد نظرتان فراهم بشود. 
  • قیچی ها و انبرها: ابزارهای مهم برای کاشت و هرس کردن های هفتگی گیاهان آکواریومی هستند.
  • نور مناسب: اگر نور نباشد تمام زحمات شما برای گیاهانتان از بین خواهد رفت، چرا که وجود نور برای فتوسنتز و رشد و نمو گیاهان ضروری است. استفاده از نور طبیعی  برای محیط بسته ی آکواریوم می تواند مساله ساز باشد و با طیف رنگی فوق العاده اش می تواند باعث به وجود آمدن جلبک و گرم شدن آب بشود. بهتر است استفاده از نور طبیعی به طور مستقیم نباشد و ساعات استفاده از آن محدود باشد. نور طبیعی چرخه ی منظم خواب و بیداری را برای گیاهان و ماهی ها تنظیم میکند. میزان نور مورد نیاز برای هر گیاه و هر آکواریوم می تواند متفاوت باشد. در صورت استفاده از نور مصنوعی لامپ های فلئورسنت و  LED گزینه های مناسبی هستند.

نکات بیشتر درباره ی کاشت و نگهداری گیاهان آکواریومی و رشد بهتر آنها

قبل از کاشت گیاهان آکواریومی ماسه های بستر باید کاملا شسته بشوند. هنگام آبگیری آکواریوم باید برای  بهم نخوردن شیب آنها رویشان یک بشقاب و یا سینی قرار دهید. زمان کاشت این گیاهان فصل خاصی ندارد و در هر زمان از سال امکان پذیر است. ابتدا بهتر است گیاهان بزرگ کاشته شوند و سپس گیاهان کوچک تر. همچنین گیاهان بزرگ تر باید در قسمت عقب و گیاهان کوچک تر در قسمت جلوی آکواریوم کاشته شوند. قبل از کاشت گیاهان سنگ ها و مرجان های تزئینی را جایگذاری کنید و فضای کافی برای حرکت ماهی ها باقی بگذارید. 
ضدعفونی کردن موضوع مهم دیگری در نگهداری از آکواریوم های گیاهی است. برای این کار باید ماهی  ها را از آن خارج کنید و به ازای هر لیتر آب 15 میلی گرم پرمنگنات پتاسیم محلول به آب اضافه کنید. بعد از دو ساعت باید آب محتوی پرمنگنات را تخلیه نموده و آب تمیز داخل آکواریوم بریزید. دمای 22 تا 27 و pH خنثی یکی از مناسب ترین شرایط است. اگر میخواهید در آکواریوم تان ماهی هم داشته باشید بهتر است تا یک هفته بعد از کاشت گیاهان صبر کنید تا شرایط آکواریوم پایدار بشود و بعد ماهی ها را در داخل آن بریزید. آکواریوم نیاز به گذراندن فرآیند تبدیل ضایعات نیتروژنی خطرناک به مواد کم خطرتر دارد.