پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

مورچه ی زیاد در خانه نشانه ی چیست و چگونه آنها را از بین ببریم؟

علت وجود مورچه در خانه

اغلب ما تجربه ی برخورد با هجوم مورچه های سیاه به خانه هایمان را داشته ایم و از اینکه چگونه یک شبه تعداد صدها یا هزاران مورچه به سمت ذرات شکر ریخته شده روی زمین آشپزخانه صف کشیده اند، متعجب شده ایم. معمولا هجوم مورچه ها به منازل فصل خاصی ندارد و در تمام ماه های سال ممکن است اتفاق بیفتد اما در ماه های گرم سال شایع تر است. معمولا مورچه های معمولی جزو کم خطرترین گونه ها دسته بندی می شوند و هیچ آسیبی به شما و اطرافیانتان وارد نمی کنند. مورچه ها بیشتر در آشپزخانه و حمام پیدا می شوند، هر چند دیدن آنها در اتاق نشیمن یا اتاق خواب یا درون تهویه ی هوا و سیستم گرمایی مرکزی نیز محتمل است. در این مقاله به توضیح وجود مورچه در خانه نشانه چیست؟ می پردازیم و راه کارهای بسیار ساده ای را برای ریشه کن کردن مورچه از خانه را توضیح خواهیم داد.

مورچه ها دنبال چه چیزی هستند؟

قبل از اینکه به فکر از بین بردن مورچه ها در خانه فکر کنید، بهتر است تا حکمت وجود مورچه در خانه را بدانید. موجوداتی ریز و بسیار قدرتمند و  سخت کوش که از آناتومی بسیار پیچیده ای برخوردار هستند. ابتدا بایستی دلایل حضور مورچه را بدانید و این علت ها را برطرف کنید تا دیگر مورچه ای به خانه شما راه پیدا نکند. به این صورت می توانید بدون کشتن این موجودات ارزشمند از ورود آنها به خانه خود جلوگیری کنید.

غذا

اگر در خانه ی شما خوردنی ها در دسترس هستند و یا ذرات غذا روی میز و کابینت ها دیده می شوند منتظر دیدن صفی از مورچه ها برای بردن آنها باشید. مورچه ها به بوی شکر و روغن هم جذب می شوند پس سعی کنید مواد غذایی را در یخچال و کابینت ها نگه داری کنید و مواد شیرین مثل عسل و شربت و شیرینی را در ظرفهای کاملا دربسته نگه داری کنید تا از هجوم مورچه ها در امان باشند. همچنین از رها کردن ظروف کثیف در سینک آشپزخانه به مدت چند روز اجتناب کنید.

مورچه ها به دور شیرینی

آب

اگر در خانه ی شما رطوبت اضافی وجود دارد منتظر دیدن مورچه ها باشید (مخصوصا در نواحی گرم و خشک). برای همین حمام و سینک های آشپزخانه و دستشویی به دلیل رطوبتشان از نقاط محتمل برای هجوم مورچه ها هستند. مورچه های نجار تمایل دارند زیر سینک های دستشویی و سرامیک ها لانه های خود را بسازند. سعی کنید در سینک ها و سطح زمین آب ایستا و استخرچه های های کوچک آب نباشد و همیشه آنها را تمیز نگه دارید.

آب خوردن مورچه ها

پناهگاه

همه ی موجودات زنده از جمله مورچه ها باید جایی برای زندگی و تولید مثل داشته باشند (بیشتر مواقع مورچه های بالدار هستند. ) اکثر مواقع این مورچه ها به دنبال یافتن جایی برای ساختن یک لانه جدید و سپس انتقال مورچه ی ملکه و دیگر مورچه ها به آن هستند. ممکن است لانه ی آنها بر اثر باران و برف خراب شده باشد و به همین دلیل به دنبال یافتن یک جای جدید باشند.

فرار از شرایط بد آب و هوایی

مطالعات دانشگاهی نشان داده است که مورچه ها در  باد و باران های سخت زمستانی و خشکسالی های تابستانی خانه ها را مورد هجوم قرار می دهند. بنابراین آب و هوا نقش کلیدی در رفتار های مورچه ها دارد.

چگونه مورچه ها را با راه های طبیعی ریشه کن  کنیم؟

از لگد کردن مورچه ها پرهیز کنید، چرا که باعث آزاد شدن ماده ای به نام اسید اولئیک می شود و مورچه های دیگر برای جمع آوری جنازه ی آن هجوم می آورند و همچنین حالت دفاع شخصی را در مورچه ها فعال کرده و باعث پراکندگی آنها می شود و نمی توانید به آسانی آنها را از بین ببرید. 
یکی از راههای از بین بردن مورچه ها به وجود آوردن اختلال در حس بویایی آنهاست و این کار با استفاده از ادویه ها و مواد بودار مختلف انجام می شود. در ادامه به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

زنجبیل

زنجبیل بوی تندی دارد و مورچه ها از آن فراری هستند. با ترکیب 50/50 آن با آب محلولی درست کنید و در سر راه ورودی مورچه ها اسپری کنید و به این ترتیب آنها را فراری دهید.

دارچین

دارچین هم بوی تندی دارد و روغن دارچین اثرات مثبتی در حشره کشی و دفع حشرات دارد.

 

سرکه ی سفید

سرکه ها امواج خاصی را به سوی مورچه ها می فرستند و آنها نمی توانند بوی آن را تحمل کنند. بوی سرکه مسیر آنها را می پوشاند و باعث می شود جهت خود را از دست بدهند. ترکیب آب و سرکه به مقدار مساوی و اسپری کردن آن در نقاط ورودی مورچه ها باعث از بین رفتن آنها می شود.

خیار

مورچه ها به طور طبیعی از خیار نفرت دارند و نمی توانند مزه ی آن را تحمل کنند. خیارهای تلخ برای این منظور بهتر هستند، اما استفاده از خیارهای معمولی هم بلامانع است. هر روز خیارهای تازه را در مسیر مورچه ها قرار بدهید و این کار را تا زمانی که از بین بروند ادامه بدهید.

مورچه ها از خیار متنفر هستندفلفل قرمز

ماهیت قوی فلفل قرمز، سیگنال های شیمیایی که مورچه ها جهت رسیدن به غذا استفاده می کنند از بین می برد. بدون علامت مناسب مورچه ها قادر به زنده ماندن نبوده و دنبال مکان جدیدی برای زندگی می گردند. می توانید مقادیر مساوی از فلفل قرمز و زردچوبه را در تمامی مناطق جهت ایجاد موانع ناخوشایند برای مورچه ها قرار دهید. 

نمک و فلفل برای فراری دادن مورچه ها

لیموترش

بوی اسیدی لیموترش برای مورچه ها مطلوب نیست. می توانید برش های کوچکی از لیمو ترش و یا پوست آن را در مسیر مورچه ها قرار دهید و یا توپک های پنبه ای آغشته به  آب لیمو را در محل های موردنظر مثل کابینت ها و ... قرار دهید. از این روش به مدت چند روز استفاده کنید تا مورچه ها از بین بروند.

لیموترش برای فراری دادن مورچه ها

نعناع

بوی تند نعناع  قابلیت بویایی مورچه ها را  مختل می کند و از بوی تند آن متنفر هستند. با ریختن 10 قطره اسانس نعناع در یک فنجان اب محلولتان را بسازید و با دو بار استفاده در روز در محل رفت و آمد مورچه ها می توانید کاری کنید که دیگر آنها را نبینید. پاشیدن نعناع خشک در محل های موردنظر هم جوابگو خواهد بود. 
راهکارهای دیگر از بین بردن مورچه ها ایجاد مانع بر سر راه آنهاست. می توانید از ابتدا راه های ورودی آنها را شناسایی کرده و آنها را ببندید. همچنین به طور کلی می توانید از درزگیر استفاده کنید و با این کار دمای خانه را هم کنترل کرده و باعث صرفه جویی در انرژی می شوند. همچنین این روش برای کسانی که بچه ی کوچک یا حیوان خانگی دارند بسیار بی خطر است.

روش های دیگر برای جلوگیری از مورچه در خانه

صابون مایع و مایع ظرفشویی

ماده ی شوینده باعث خفگی مورچه ها می شود و از این روش برای از بین بردن سوسک ها هم می توان استفاده کرد. می توانید از ترکیب آب و جوش شیرین و صابون مایع یا مایع ظرفشویی (نسبت دو به یک) برای به وجود آوردن محلولی که مورچه ها را ازبین ببرد، استفاده کنید.

گچ

مورچه ها به دلیل وجود کربنات کلسیم در گچ از آن فراری هستند بنابراین با پاشیدن پودر گچ در محل رفت و آمدشان می توانید از آنها خلاص شوید.

دیواره های چسبناک

برای جلوگیری از دسترسی مورچه ها به شیرینی ها می توانید دور تا دور ظروف مورد نظر را نوار چسبی با قدرت چسبندگی بالا بچسبانید تا مانع از عبور مورچه ها بشوید. دقت کنید لایه ی چسبناک به سمت بالا باشد.

آرد

با پاشیدن نواری از آرد در هر جایی که مورچه ها را مشاهده کردید مانع رفت و آمد آنها بشوید.

خلاصه

اطمینان حاصل کنید هیزم و مصالح ساختمانی در نزدیک محل زندگی شما انبار نشوند و همچنین شاخه های درختان و گیاهان را از محل سکونتتان دور کنید چون دیر یا زود به محل لانه سازی مورچه های نجار تبدیل خواهند شد.
توصیه می شود از مواد شیمیایی برای دفع مورچه ها استفاده نکنید چرا که ممکن است خودتان و اطرافیانتان خصوصا کودکان  دچار مسمومیت بشوید . قطعا یکی از بهترین راه ها برای در امان ماندن از مورچه ها نظافت کامل و همیشگی خانه است.