پشتیبانی 24 ساعته
کلیه نقاط تهران و حومه
77682149 - 88990359 - 88611567 66401443 - 88570416 - 55852400 44305188 - 44042918 - 33190421 26707445 - 09109994679
لوله بازکنی و رفع ترکیدگی لوله

فاضلاب تهران به کجا می رود؟

آب های آلوده ناشی از فعالیت های  انسانی یا آب های زائد را که باید دفع بشود فاضلاب می نامند. فاضلاب ترکیبی از 99/9 درصد آب و 1/0 درصد مواد جامد دیگر است. مواد جامد فاضلاب به صورت معلق و محلول هستند و شامل موادآلی و معدنی هستند به علاوه فاضلاب شامل موجودات ذره بینی مثل میکروب ها، باکتری ها و ویروس ها هم هست.

انواع فاضلاب

فاضلاب ها به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. فاضلاب خانگی: هنگام استفاده از حمام، سرویس بهداشتی، ماشین لباسشویی و دیگر وسایل بهداشتی در خانه تولید می شود و به دو دسته فاضلاب سنگین (شامل فاضلاب توالت ها) و فاضلاب سبک (شامل فاضلاب دستشویی، ظرفشویی و ...) تقسیم می شود.
  2. فاضلاب صنعتی: در مراکز صنعتی و بهداشتی ایجاد می شود و شامل مواد شیمیایی، باکتری ها و قارچ ها و دیگر مواد با رنگ، بو،درجه حرارت و اسیدی بودن متفاوت است. 
  3. فاضلاب سطحی: از بارندگی ها  و شست و شوی معابر عمومی به وجود می آید. از مواد جامد و آب تشکیل شده است و بیشترین قسمت جامد آن را پس مانده های غذایی، شن ،ماسه ، ذرات گیاهی، مواد نفتی و ... تشکیل می دهند.

ضرورت جمع آوری  و تصفیه ی فاضلاب

با ورود فاضلاب به رودخانه ها، دریاها و منابع آب زیرزمینی و آلوده شدنشان محیط زیست جانداران و شرایط زندگی انسان ها با خطرات جدی و مرگبار روبرو خواهد شد.

در ادامه تعدادی از مهمترین علل جمع آوری و تصفیه فاضلاب را مرور می کنیم:

  • صدمه به حیات آبزیان
  • آلودگی آب های زیرزمینی که به علت دفع فاضلاب به روش غیر بهداشتی مخاطرات بسیاری را همراه خواهد داشت.
  • آلودگی خاک که در نتیجه ترکیبات شیمیایی و عوامل بیولوژیکی (بیماری زا) از طریق زنجیره ی غذایی(خاک به گیاه، گیاه به حیوان،گیاه یا حیوان به انسان) به بدن انسان وارد می شود و باعث بروز بیماری های عفونی می شود.
  • بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی، چرا که میزان تخلیه ی فاضلاب در آب های زیرزمینی با میزان برداشت از آب های زیرزمینی متناسب نیست و ممکن است فاضلاب دفع شده در نقاط مرتفع شهر در پایین ترین نقاط شهر به سطح زمین برسد.

تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب خانگی: 

دفع فاضلاب خانگی به سه روش انجام می گیرد:

  1. تخلیه در چاه: در مواردی که مقدار فاضلاب کم و محدود به چند خانواده باشد و زمین درعمق های نسبتا کم (حدود20متری) به لایه های نفوذپذیرآبرفتی برسد و سفره های آب زیرزمینی باید حداقل 3تا4 متر پایین تر از لایه های یادشده قرار گرفته باشد و یا از این سفره ها هیچ گونه برداشتی برای مصارف بهداشتی و شرب نشود، روش استفاده از چاه فاضلاب، ساده ترین و ارزان ترین روش دفع فاضلاب است.
  2. دفع فاضلاب در سپتیک تانک: سپتیک تانک مخزنی سرپوشیده و معمولا ساخته شده از بتن مسلح با مصالح مصرفی مرغوب و غیرقابل نفوذ است. مواد ته نشین شده در ته آن هر یک یا دو سال نیاز به تخلیه پیدا می کند.
  3. دفع فاضلاب در شبکه ی شهری: برای هدایت فاضلاب ساختمان ها به شبکه ی فاضلاب شهری، لوله ی اصلی فاضلاب هر ساختمان باید به صورت مستقل و جداگانه به لوله ی اصلی فاضلاب شهر متصل شود حتی در صورتی که ساختمان ها به هم نزدیک بوده و در یک راستا قرار گرفته باشند نباید خروجی همه ی ساختمان ها را به یک خط وصل کرد. 

ساده ترین روش تصفیه فاضلاب خانگی به صورت غیرمتمرکز استفاده از سپتیک تانک هست. برای سیستم های متمرکز از تصفیه خانه ها استفاده می شود. 
سپتیک تانک در سه مرحله فاضلاب  خانگی را تصفیه می کند: در مرحله ی اولیه اشیای بزرگ و رسوب ها را با غربالگری و رسوب گذاری  حذف میکند و به سیستم ثانویه ی تصفیه می فرستد. در مرحله ی دوم از تصفیه ی بیولوژیکی (هوازی/غیر هوازی) استفاده می شود و تا 90 درصد مواد آلی را حذف می کند. در این مرحله از فرآیند لجن فعال استفاده می شود تا با هوادهی فاضلاب و حضور اکسیژن باکتری ها ، مواد زائد و کربن دار و نیتروژن دار را تجزیه کنند. سپس آب به مخازن ته نشینی وارد میشود و دراین مرحله 90تا95 درصد بدون آلودگی میشود. اگر کیفیت آب در مرحله ی ثانویه قابل قبول نباشد از تصفیه ی مرحله ی سوم یا پیشرفته استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب صنعتی

این نوع فاضلاب پس از تصفیه به صورت پساب یا فاضلاب تصفیه شده می تواند دوباره استفاده شود یا به صورت فاضلاب بهداشتی یا آب های سطحی دفع شود. 
صنایع خودرو سازی (فلزات، گلیکول ها، روغن ها و گریس ها، رنگ، حلال های آلی)، صنایع مواد شیمیایی آلی، ساخت قطعات الکترونیکی (اسیدها، فلزات و حلال های آلی) صنایع غذایی (شوینده ها، نمک ها، بازهای قوی و BOD)، صنایع تولید آهن و استیل (هیدروکربن های آروماتیک،ترکیبات آلی سمی دیگر) معادن (فلزات سنگین، اسیدها، سیانید، جیوه، جامدات بی اثر)، پالایش نفت و پتروشیمی (نفت، ترکیبات آلی سمی،حلال های آلی، آب شور)، صنایع خمیر و کاغذ (دیوکسینها،ترکیبات کلردار،جامدات بی اثر، بازهای قوی و BOD)، کارخانه های نساجی (مواد رنگرزی، شوینده ها، جامدات بی اثر و BOD) از عمده ترین تولید کنندگان فاضلاب های صنعتی هستند. (ترکیبات موجود در فاضلابشان در پرانتز ذکر شده است)  
پساب های حاوی فلزات سنگین، ترکیبات آلی همچون روغن ها و گریس ها و ضایعات کشاورزی و زیست محیطی بیشترین نیاز را به تصفیه شدن دارند. مقادیر بسیار بالایی از آرسنیک، نقره، طلا و منیزیوم در اثر فرآیند معدن کاری تولید می شود. عملیات حفاظت از چوب ها و صنعت نیمه رساناها آرسنیک ایجاد می کند. در تولید باتری، غلظت های بسیار بالایی از مس، سرب و باریم به وجود می آیند. فرآیندهای عمومی ساخت هم باعث تولید روغن ها، مواد شیمیایی آلی، سیلیکون، کروم، منگنز و قلع میشود.
در کشورهای پیشرفته نیمی از آب توسط صنعت استفاده می شود. از آن به عنوان ماده اولیه، برای سرد و گرم کردن، انتقال و شستن محصولات و عمدتا برای حمل ضایعات به محلی دور از مراکز تولید استفاده می شود. تولید صنعتی منجر به تولید انواع مختلفی از پساب ها می شود که بسته به نوع صنعت مربوطه دارای ویژگی ها و سطوح متفاوتی از آلاینده ها هستند، تصفیه این فاضلاب ها می تواند بسیار دشوار و یا هزینه بر باشد. مشکل دیگر اینکه جریان، دما و ترکیب پساب های صنعتی می تواند بصورت روزانه و ساعتی تغییر کند.

روش های تصفیه فاضلاب صنعتی

روش های فیزیکی

در این دسته از روش ها از نیروها و ویژگی های فیزیکی مواد برای حذف آنها استفاده می شود. دانه گیری، آشغالگیری، ترسیب شیمیایی، فیلتراسیون و ته نشینی از جمله ی این روش ها هستند.

روش های شیمیایی

در این روش ها برای حذف آلاینده ها از مواد و واکنش های شیمیایی استفاده می شود. هوادهی، انعقاد و لخته سازی، تبادل یون و تنظیم pH از جمله این روش ها هستند.   

روش های بیولوژیکی

در این روش از فرآیندهای بیولوژیکی برای حذف آلاینده ها استفاده میشود:
الف. روش های هوازی:
به فرآیندهایی که در حضور اکسیژن صورت می گیرد فعالیت های هوازی می گویند. روش لجن فعال، لجن فعال به هوادهی گسترده، RBC، SBR، MBR نمونه هایی از روش های بیولوژیکی هوازی می باشند. 
ب. روش های بی هوازی:
این فرآیندها در غیاب محلول اکسیژن و در حضور میکروارگانیسم ها صورت می پذیرد. روش UASB، FBR،ASBR نمونه هایی از روش های بی هوازی تصفیه فاضلاب هستند. در سپتیک تانک ها به سبب عدم وجود اکسیژن محلول کافی فرآیند های بی هوازی بیولوژیکی غالب هستند. 

تصفیه ی آب های سطحی

از فرآیند های معمول برای تصفیه آب رودخانه یا آب های سطحی که گل آلود و کدر هستند، روش زلال سازی و ته نشینی استفاده می شود. در بسیاری از مواقع آب خام مورد نیاز دستگاه های تصفیه ی آب صنعتی، آب رودخانه یا آب های سطحی است. لذا آب خام باید قبل از ورود به دستگاه تصفیه آب، از واحدهای پیش تصفیه مورد نیاز بگذرد. یکی از مهمترین واحدهای پیش تصفیه برای آب های سطحی، واحد زلال سازی و ته نشینی است. فرآیند ته نشینی برای حذف مواد قابل ته نشین شدن با کمک نیروی جاذبه طراحی می شود. از آنجا که اندازه ذرات موجود در آب ممکن است چندان بزرگ نباشد، سرعت ته نشین شدن آنها کم خواهد بود. در نتیجه زمان ته نشینی بسیار طولانی شده و ممکن است هفته ها طول بکشد. برای اجتناب از این مسئله و سرعت بخشیدن به فرآیند ته نشینی از انعقاد و لخته سازی بهره می گیرند. انعقاد از طریق تزریق مواد شیمیایی تصفیه آب جهت به هم پیوستن ذرات موجود در آب و بزرگ نمودن اندازه آنها صورت می گیرد. افزایش اندازه ذرات قابل ته نشینی منجر به افزایش سرعت ته نشینی آنها می شود.  در حال حاضر در اکثر پروژه های تصفیه آب صنعتی، دو فرایند لخته‌سازی و ته‌نشینی (Sedimentation) در یک واحد ساختمانی انجام می‌گیرد که به مجموعه‌ی هر دو فرایند، زلال‌سازی (Clarification) گویند.